Magazin

"İftarda çok yemek intihar"

"İftarda çok yemek intihar"

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi, Başhekim Yardımcısı Doç.Dr.Kurtuluş Özdemir, iftar ve sahurda çok ve hızlı yemenin intihar olacağını söyledi.

Doç. Dr. Özdemir, özellikle daha önce kalbinden rahatsızlık geçirenlerin dikkatli olması gerektiğini, aksi davranışların kalp krizine davetiye çıkaracağını belirtti. Çok ve hızlı yemenin sağlam insanda bile risk taşıdığını vurgulayan Özdemir, "Uzun saatler boş kalan mide, aniden çok yiyecekle dolunca vücuttaki kanın büyük bir bölümü mideye akın eder. Dolayısıyla kalbe giden kan miktarında azalma olur. Kalbin pompalaması gereken kan miktarında azalma olunca da kriz riski artar" dedi.

Özellikle kroner arter hastalığı olan bireylerin daha çok risk altında olduğunu belirten Doç.Dr. Özdemir, bir anda hızlı ve çok yemenin bağırsak sistemininde de aşırı kanlanmaya neden olması sonucunda diğer organların da zar görebileceğini vurguladı. Özdemir, bu nedenle iftarda ve sahurda az ve yavaş yiyerek sindirim sistemine yardımcı olunmasını istedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 05.11.2002
195
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.