Magazin

İçmeden sarhoş eden alet

İçmeden sarhoş eden alet

ABD'de üretilen ve alkolü içerek değil de barlarda buharını soluyarak almayı sağlayan cihaz tanıtıldı.

AWOL (Alcohol without Liquid - Sıvı olmayan alkol) adı verilen bu 27 kilo ağırlığındaki cihazla, içmek isteyen ancak kilo almaktan korkanlara viski, votka benzeri alkollü içeceklerin buharı nargileye benzer bir ağızlıkla sunuluyor. Alkol bu şekilde beyne daha çabuk ulaşırken cihazla verilen saf oksijen de ertesi gün ortaya çıkan şiddetli baş ağrılarını engelliyor. Aynı anda 2 müşterinin kullanabileceği AWOL'ün fiyatı 3 bin dolar, 4 kişilik olanının ise 3 bin 700 dolar.

Direksiyon yasağı
Cihazı üreten Spirit Partners'ın genel müdürü Kevin Morse, 'Alkol bedene borusundan değil, bronşlardan giriyor. Böylece kalori miktarı çok düşük oluyor. Bir dozu solumak için 20 dakika yeterli. Bunu 24 saat içinde en fazla iki kez kullanmak kaydıyla sağlık üzerinde olumsuz etkisi yok. Ancak direksiyon başına geçilmemesi kuralına uymak zorundasınız' diyor. Amerikalı yetkililerin, AWOL'ün yasal olup olmadığı hakkında inceleme başlattığı belirtiliyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.08.2004
222
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.