Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İçilemeyen şaraplar

İçilemeyen şaraplar

Herbiri birer servet değerinde olan dünyanın en pahalı ve eski şaraplarının hiçbiri bugün içilebilecek durumda değil.

Şarap uzmanlarına göre, en mükemmel Bordeaux şarabının bile azami dayanma süresi 50 yılla sınırlı. Üretimlerinin üzerinden 200 yıla yakın zaman geçmiş bulunan şarapların ise şimdi tamamıyla sirkeleşmiş oldukları biliniyor. Ancak bu şaraplar yine de meraklıları tarafından, sırf koleksiyon amacıyla alınıp satılıyor.

160 bin dolarlık şarap
Dünyanın en pahalı şarabı 1787 ürünü ''Chateau Lafite''. 1985 yılında bir şişesi 160.000 dolara Christopher Forbes tarafından alınan ve halen New York'taki Forbes koleksiyonunda bulunan şarabın içilebilir olduğu için değil eski ABD Başkanlarından Jefferson'a ait olduğu için bu değeri bulduğu bilinen bir gerçek. Söz konusu "Chateau Lafite" Guinness Rekorlar Kitabına da geçmiş durumda.

Jefferson Fransa elçisiyken almış
Filozof, bilgin ve devlet adamı olan ve aynı zamanda şarap merakıyla da bilinen Thomas Jefferson'un şarapları, ülkesinin Fransa büyükelçisi olduğu dönemlerde Bordeaux'daki üzüm bağlarını ve şarap üretimhanelerini dolaştığı sırada aldığı sanılıyor. Yine Jefferson'a ait olan ve şişesine 500.000 dolar talep edilen, 1787 ürünü Chateau Margaux şarabı ise 1989 yılında New Yorklu şarap tüccarı William Sokolin tarafından açık artırmaya çıkarılmasına rağmen satılamamıştı. Sokolin bir sigorta şiketinin 225 bin dolarlık teklifini reddetmişti. İşin garip yanı ise açık arttırmadan sonra yanına şarap şişesini alarak Four Seasons otelindeki bir yemeğe katılan Sokolin'e, elindeki tepsiyle çarpan bir garsonun, şişenin kırılmasına neden oluşu.

İçilebilen en pahalı şarap
Dünyanın, halen içilebilen en pahalı şarabı ise 1978 ürünü beyaz Montrachet şarabı. Romanee-Conti'de üretilmiş olan şarap 2001 yılında New York'taki bir açık arttırmada şişesi 23.929 dolara satılmıştı.
198
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.