Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İç savaşların nedeni yoksulluk

İç savaşların nedeni yoksulluk

Dünya Bankası´nın, 1960-1999 arasındaki 52 iç savaşın incelenmesi sonunda hazırladığı raporda, iç savaşların ortak nedeninin, yoksul ve çökmekte olan ekonomiyle birlikte, doğal kaynakların ihracatına büyük bağımlılık olduğu belirtildi.

Dünya Bankası, iç savaşların nedeninin, etnik ve dini farklılıklardan çok yoksulluk olduğunu bildirdi. Raporu kaleme alanlardan Paul Collier, "Bazı ülkeler iç savaşa daha eğilimliler ancak uzak tarih ve etnik gerilimler, nadiren bu savaşları açıklıyor" dedi. Oxford Üniversitesi Afrika Ekonomileri Çalışmaları Merkezi Başkanı Collier, bunun yerine bir ülkenin yakın tarihine ve daha önemlisi ekonomik durumuna bakmak gerektiğini söyledi.

"Kanlı elmas" örnek teşkil edecek
Raporda, iç savaşın olduğu ülkelerin sayısının, bu ülkelerde eğitim ve sağlık hizmetlerinin gelişmesi için yardım yapılarak ve doğal kaynakların satışına uluslararası kontroller getirerek yarıya indirilebileceği belirtildi. Raporda, örneğin elmas ticaretine dünya çapında getirilen kontrollerin, "kanlı elmas"la kendilerini finanse eden isyancıların para kaynaklarının kesilmesini ve böylece Angola ve Sierre Leone´deki çatışmaların sona ermesini sağladığı kaydedildi.
(AA)
162
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.