Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İbret için 'Dış Borç Müzesi'

İbret için 'Dış Borç Müzesi'

Yüzyılın en büyük ekonomik krizlerinden birinin yaşandığı Arjantin'de, dış borçlanmanın tehlikelerine dikkat çekmek amacıyla "Dış Borç Müzesi" kuruldu.

Müze yetkilileri, bu ağır konuyu özellikle çocuklara etkili şekilde anlatabilmek için müzede sevimli bir hava yaratmaya çalıştıklarını söylediler. Müzede yer alan pembe bir oyuncak mutfak, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Arjantin'e önerdiği ekonomik reçeteleri sembolize ediyor. Arjantin'de 2001'deki büyük çöküşün sorumlusu olarak, IMF'nin önerileriyle 1990'lar boyunca alınan dış borçlar gösteriliyor.

Buzdolabı ve fırın boş!
Müzenin tasarımcılarından Eduardo Lopez, bu olguyu anlatmak için "oyuncak mutfak" kullandıklarını, çünkü bunun "dışarıdan gelecek sihirli reçetelere inanacak kadar masum olmalarını" sembolize ettiğini söyledi. Lopez, "Bakın, buzdolabını ve fırını açıyorum, içinde yiyecek yok" dedi.

Kara delik
Buenos Aires Üniversitesi'nde kurulan müzede, Arjantin'in son 30 yıldaki yükselen borçlanma grafiğine de dikkat çekiliyor. Ziyaretçiler, borç alınan bütün paranın bittiği yeri gösteren sünger bir "kara deliğin" içine girebiliyorlar.

Yüzde 40 yoksulluk sınırının altında
Müze Müdürü Simon Pristupin, nüfusun yüzde 40'ının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Arjantin'de, halkın son dönemde ortaya çıkan sefalete neyin neden olduğunu anlamadığını, bu nedenle müzenin büyük önem taşıdığını kaydediyor.
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.