Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

HIV taşıyıcıları gizliyor

HIV taşıyıcıları gizliyor

ABD'de yapılan bir araştırma, HIV taşıyanların yüzde 13'ünün, bunu gizleyerek sağlıklı kişilerle cinsel ilişkiye girdiklerini ortaya koydu.

Araştırmayı yapan California Üniversitesi'nden uzmanlar, cinsel ilişkiye girenlerin çoğu zaman HIV konusunda karşısındaki kişiyi sorgulamadıklarını, virüsü taşıyıcıların bunu gizleyebildiklerini söylediler. HIV taşıyıcısı 606 eşcinsel ile 287 erkek ve 504 denek üzerinde yapılan araştırmada, tek kişiyle ilişkiye girenlerin HIV konusunda hassas davrandıkları, buna karşılık birden çok kişiyle ilişki kuranların durumlarını gizleyebildikleri belirlendi.

AIDS hastalığına yol açan virüsü gizleyen deneklerin çoğunun, oral seksin virüs açısından düşük risk taşıdığı görüşünde olduğu da ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, birçok ülkede HIV taşıyanların bazen başka ülkelere giderek tedavi yolunu seçtiklerini, bu kişilerin genelde yaşadıkları yerlerde sırlarını açığa vermediklerini belirttiler.
(AA)

Yayın tarihi: 30.05.2003
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.