Magazin

HIV dünyaya hızla yayılıyor

HIV dünyaya hızla yayılıyor

BM'nin AIDS hastalığıyla mücadele için oluşturulan birimi ''UNAIDS'' tarafından hazırlanan raporda, geçen bir yıl boyunca HIV'in 5 milyon insana daha bulaştığı ve AIDS hastalığının 3 milyon can aldığı kaydedildi.

Bunun, hastalığın ortaya çıkmasından bu yana yayılma ve can alma hızında görülen en yüksek seviye olduğu vurgulanan raporda, güney Afrika'da her beş yetişkinden birinin HIV taşıyıcısı ya da AIDS hastası olduğu açıklandı. Afrika'nın güneyinde bulunan bölgelerde hastalığın yayılma hızının ülkelere göre de değişiklik gösterdiği kaydedilen raporda, AIDS'in Moritanya'da yüzde 1'in altında yayılma gösterirken, Bostwana'da yüzde 39'luk bir yayılma hızına ulaşabildiği belirtildi.

34-46 yaş arası 40 milyon HIV'li
Raporda, dünya çapında HIV taşıyan 34-46 yaş arası kişi sayısı 40 milyon olarak açıklanırken, 15 yaş altında 2.5 milyon çocuğun da AIDS'e yol açan virüsü taşıdığı tahminine yer verildi. Dünyada geçen yıl görülen 5 milyon yeni vakanın 3 milyonunun GüneyAfrika'da, hastalıktan ölen 3 milyon kişinin 2.3 milyonunun da yine bu bölgeden olduğu vurgulanan raporda, ''2003 yılı boyunca her gün 14 binyeni insanın hastalık kaptığı ve bunların yüzde 95'inin düşük ya da orta gelirli ülke vatandaşı olduğu'' kaydedildi.

Vakaların Yüzde 30'u G.Afrika'da
Bütün bu göstergelere rağmen, hastalığın yayılması ve ölüme yol açmasının önlenmesi için alınan tedbirlerin yetersiz kaldığına dikkat çekilirken, Afrika'nın güneyinde yaşayan 26.6 milyon insanın NIV taşıdığı belirtildi. Raporda, ''Güney Afrika bölgesinin, dünya nüfusunun yüzde 2'sini barındırmasına rağmen, HIV/AIDS vakalarının yüzde 30'u buradan çıkıyor'' denildi.

Bölgede yaşayan kadınların, erkeklere oranla hastalığa daha çok hedef olduğunu da belirten BM uzmanları, ''Gençlerde de hastalığın yayılma hızı, yaşlılara göre daha yüksek. 15-24 yaş grubundaki gençlerarasında da kadınların, erkeklere oranla hastalığa 2.5 kat daha çok hedef olduğu görülüyor'' dedi.

Uyuşturucu ve seks nedenlerin başında
Hastalığın Çin, Hindistan, Endonezya ve Rusya gibi ülkelerde de hızla yayıldığını, bunun en önemli nedenlerinin de enjektörle uyuşturucu kullanımı ve korunmasız seks olduğunu vurgulayan uzmanlar, ''Göstergeler, Doğu Avrupa ve Merkezi Asya'nın yeni salgınların merkezi haline gelebileceğine işaret ediyor'' uyarısında bulundu. Bu bölgelerdeki yayılma rakamlarının giderek büyüdüğünü ve hiçbir gerileme işareti göstermediğini belirten BM uzmanları ayrıca, sözü edilen bölgelerde de hastalıktan en çok etkilenen kesimin gençler olduğunu vurguladı.

Bu bölgelerde, hastalıktan etkilenenlerin yüzde 33'ünün genç kadınlar olduğunu ve hala güçlü önlemlerin devreye giremediği kaydedilen BM raporunda, ''Asya ve Pasifik'te, hastalığın bugüne kadarhiç görülmediği veya çok az görüldüğü bölgelerde de hızlı bir yayılma başladığı tespit edildi'' denildi.

Çalışmalar artacak
2005 yılına kadar 3 milyon kişiye tedavi imkanı sağlanmasına çalışılacağı belirtilen raporda, HIV'in bulaşmasını önleyici çalışmalara da hız verilmesinin söz konusu olduğu kaydedildi. Özellikle Afrika'nın güneyinde yer alan ülkelerde gönüllülük esasına dayalı eğitim programlarıyla anneden bebeğe AIDS geçmesinin önlenmesi ve benzeri çabaların yoğunlaştırılacağı kaydedilen raporda, hastalığın belli bölgelerdeki gelişiminin izlenmesi için de daha etkili programlar hazırlanması gereğine işaret edildi.
Yayın tarihi: 25.11.2003
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.