Magazin

Huzurevlerinde huzursuz yaşıyorlar

Huzurevlerinde huzursuz yaşıyorlar

Araştırmalar huzurevlerinde kalan yaşlıların pek de huzurlu olmadığını ortaya çıkardı. Evde yaşayan 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 24.3 olan depresyon yaşama sıklığının huzurevinde yaşayanlarda yüzde 48.1'e ulaştığı belirlendi.

Türkiye'de değişik yaş gruplarında, farklı tanı yöntemleriyle depresyon sıklığını araştıran çalışmalar özellikle huzurevlerinde kalan yaşlılarda, evde yaşayanlara göre daha sık depresyon görüldüğünü ortaya koyuyor.

Türk Psikiyatri Dergisi'nde, bir grup doktor tarafından huzurevinde ve evde yaşayan yaşlılar üzerinde depresyonun yaygınlığı ve risk etkenleri konusunda gerçekleştirilen karşılaştırmalı çalışmanın sonuçlarına yer verildi. Ankara Seyranbağları ve Ümitköy Huzurevleri ile, Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki 3 köyde yaşayan 60 yaş ve üzeri kişilerde yapılan çalışma kapsamında huzurevinde yaşayan 212, evde yaşayan 152 kişi değerlendirildi. İncelenenlerde depresyon sıklığı, huzurevinde yaşayanlarda yüzde 48.1, evde yaşayanlarda ise yüzde 24.3 olarak saptandı.

HUZUREVLERİ KADINLARI DAHA ÇOK DEPRESYONA İTİYOR
Çalışmada huzurevlerinde yaşayan kadınların yarıdan fazlasının depresyonda olduğu ortaya çıktı. Kadınlarda depresyon sıklığının huzurevinde yaşayanlarda yüzde 53.8, evde yaşayanlarda ise yüzde 33.7 olduğu görüldü. Buna karşılık erkekler için depresyon sıklığı ise huzurevinde ve evde yaşayanlarda sırasıyla yüzde 41.1 ve yüzde 12.1 olarak belirlendi.

DUL VE BEKAR OLMAK RİSK FAKTÖRÜ
Çalışmada evli olup huzur evinde kalanlarda depresyon ora yüzde 53.3 çıkarken, evli ve evinde yaşayanlarda bu oran yüzde 15.6 olarak görüldü. Buna karşılık bekar veya dul olanlarda depresyon sıklığının huzur evinde ve evde yaşayanlarda sırasıyla yüzde 47.3 ve yüzde 46.5 olduğu görüldü.
Yayın tarihi: 29.09.2003
568
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.