Magazin

'Huysuz İhtiyar'dan buruk veda

'Huysuz İhtiyar'dan buruk veda

Türk karikatürünün duayeni karikatürist-yazar Oğuz Aral, Bodrum'da 68 yaşında hayata veda etti.

Gırgır dergisini kurarak Türkiye'de pek çok genç karikatüristin önünü açan Oğuz Aral, Bodrum'da bu akşam 19:30'da hayata veda etti. Özel Bodrum Hastanesi Başhekimi Dr. Erkan İnal, Aral'ın dün akşam saatlerinde arka cidar bölgesindeki yaygın enfarktüs nedeniyle hastaneye getirildiğini, ancak bugün durumunun kötüleştiğini ve multiorgan yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini söyledi.

Aral'ın özgeçmişi
Oğuz Aral, İstanbul Silivri'de 1936 yılında doğdu. Aral, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950'den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başladı. ''Güncel, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş'' bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşü ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirip, kamuoyuna tanıttı.

Avanak Avni öksüz
Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yönetmeni olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 300 bin adedin üzerine çıkararak, Avrupa'nın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirdi. ''Avanak Avni'' tiplemesinin yaratıcısı Oğuz Aral, ''Hayk Hmmer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut'' gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

Çizgi filmleri de var
Karikatürleri halen Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral'ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunuyor. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahip. Oğuz Aral, Yazar İnci Aral ve karikatürist Tekin Aral'ın ağabeyi.

Karikatürü Türk halkına o sevdirdi
Oğuz Aral'ın ölüm haberi öğrencilerini, sevenlerini şoke etti.

Çok tuhaf oldum
Latif Demirci: Oğuz Aral'ın öldüğünü on dakika önce öğrendim. Çok tuhaf oldum. Ne düşüneceğimi, ne söyleyeceğimi bilmiyorum.

Hepimizin ustasıydı
Hasan Kaçan: Çok üzgünüm. Berbat durumdayım. İkinci babamı kaybettim. Kısa pantolonlu iken Oğuz Abi'nin yanına geldim. O günden bugüne hepimizin ustası, babasıydı. O'nun üzerimizde emeğim çok büyük. Ondan öğrendiklerimize uygun birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Beni en mutlu eden şey, benim yaptıklarımı beğenmesi ve yaptıklarım ile gurur duyması. Oğuz Abi'den övgü almak kolay değil.

Karikatürü halka mal etti
Salih Memecan: Haberi şimdi aldım. Çok üzüldüm. Maalesef ben onu yeteri kadar iyi tanımıyordum. O dergileri çıkarırken beraber çalışma imkanım olmadı. Yıllarımı karikatürle geçirdikten sonra geri baktığımda Oğuz Aral'ın Türk karikatüründe devrim yaptığını gördüm. Bunu şimdi fark ediyorum. Karikatürü seçkin kesiminden çıkarıp halka mal etti Gırgır ile. Her Türk çocuğu karikatürü Oğuz Aral ile sevdi. Her Türk genci Aral ile karikatürist olmak istedi. Karikatürü herkese maletti.

Böyle fırçalardı: Taramadan kaçının
Bir kuşağın daima gülümseyerek hatırlayacağı Oğuz Aral, Gırgır Dergisi'nde pek çok genç mizahcıya yazma ve çizme olanağı tanımış ve onların birer usta olmasında önlerini açmıştı. Oğuz Aral'ın Gırgır'ı, Türk karikatürünün halka indiği bir okul olmuştu. 1970'lere ve sonrasına damgasını vuran dergide Aral, talebelirini en çok 'Aşırı taramadan kaçının' diye eleştirirdi.

Mezarını Tekin Aral'ın yanında istemişti
Oğuz Aral, yarın öğle namazını takiben İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda, toprağa verilecek. Aral, yine mizahın ustalarından ve kardeşi Tekin Aral'ın yanına defnedilecek. Oğuz Aral'ın oğlu Seyitali Aral, 'Babam, 1999'da yitirdiğimiz kardeşi Tekin Aral'ın yanına defnedilmek istiyordu. Bu isteğini yerine getireceğiz' dedi.
Yayın tarihi: 26.07.2004
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.