Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Huy değişiminin sorumlusu sinirler

Huy değişiminin sorumlusu sinirler

Ergenlik dönemindeki çocuk ve gençlerde ortaya çıkan huy değişiklikleri ve duygusal gelgitlerin sorumlusunun sinir hücrelerindeki değişiklik olduğu bildirildi.

Ergenlik çağında çocuğu olan aileler, genellikle çocuklarında rastladıkları mizaç değişikliklerinden, duygusal gel gitlerden şikayet ediyorlar. Kaliforniyalı araştırmacılar bu durumun 11-17 yaş arasında, önbeyin sinir hücrelerinin yapılarında ortaya çıkan olağan değişikliklerle ilgili olabileceğini iddia ediyorlar.

Psikiyatrik Eğitim Danışma ve Tedavi Merkezi'nin yayın organı Popüler Psikiyatri Dergisi'nde huy değişimi üzerine yapılan bir araştırmaya yer verildi. San Diego State Üniversitesi'nden Dr. Robert McGivern ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmada, yaşları 10-22 arasında değişen farklı gruplardan 300 gencin önlerine bazı resimler kondu. Yüz ifadelerinden veya konuşmalarından resimlerin onlarda uyandırdığı duygular gözlendi.

Mutluluk ya da kızgınlık diye tanımlanan duyguların 11 yaşındaki çocuklarda diğerlerine göre çok düşük olduğu görüldü. Alınan her yaşla birlikte bu duyguların yükselerek 18 yaşında normal seviyeye ulaştığı saptandı. Araştırmacılar, sosyal ilişkilerde ve sosyal davranışların kontrolünde önemli rol oynayan önbeyin sinir hücrelerinin aşırı aktivitesinin bu sonuca yol açtığını düşünüyorlar.
(ANKA)
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.