Magazin

'Hüsrev Ağa'yı kaybettik

'Hüsrev Ağa'yı kaybettik

Tiyatro sanatçısı Baykal Saran, İstanbul'da vefat etti.

Ankara Devlet Tiyatrosundan emekli olan 69 yaşındaki rejisör ve tiyatro oyuncusu Saran, tedavi gördüğü VKV Amerikan Hastanesi'nde, yaşamını yitirdi.

Tiyatro sanatçısı Beyhan Saran ile evli olan Baykal Saran, 1937 yılında Kütahya'da doğmuştu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden 1960 yılında mezun olan sanatçı, 1958-1960 yılları arasında Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda görev aldıktan sonra, 1961'de Devlet Tiyatroları kadrosuna katılmıştı.

Altın Kuş, Oyuncakçı Dede, Genç Osman, Köroğlu, Suavi Efendi, Aşk ve Barış, Kocaoğlan, Don Juan, Andorra, Vişne Bahçesi, Julius Caesar, Liliom, Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa), Savunma, Yabanlar, Ayakta Durmak İstiyorum, Bir Bebek Evi (Nora), Göktaşı, Bütün Gün Ağaçlarda, Ölen Hangisi, Sokrates'in Savunması, Yeryüzü Cenneti, Kaşıkçılar, Çark, Gömü, Çığ, Küçük Tilkiler, Fatih, Bir Tavsiye Mektubu, Maymun Davası, Yunus Emre, Lodos, Koca Sinan, Erkek Satı, Eski Toprak, Yaban Ördeği, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Altıngöl, Acılı Toprak, Hüzzam, Akümülatörlü Radyo, Sokollu, Fil Adam, Soruşturma, Kız Doğdu, Bir Adam Yaratmak, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye, Kuvayı Milliye Kurtuluş Savaşı Destanı, Liolu, Ziyaretçi, Son Aylar, Deli Emine, Altona Mahpusları adlı oyunlardaki oyunculuk ve yönetmenliğinin yanı sıra 1985-1987 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, 1990-1992 ve 1995-1998 yılları arasında Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevlerinde bulunan Baykal Saran, Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan emekli olmuştu.

Saran, bazı sinema filmleri ile 'Ferhunde Hanımlar', 'Kırık Kanatlar', 'Kurtlar Vadisi' gibi televizyon dizilerinde de rol almış ve seslendirme yapmıştı. Son olarak televizyon dizisi "Kurtlar Vadisi"nde "Hüsrev Ağa" karakterini canlandıran Baykal Saran, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.
Yayın tarihi: 28.07.2006
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.