Magazin

Hurda uçaktan kafe yapılacak

Hurda uçaktan kafe yapılacak

İstanbul'da bir şirketin www.tayyareci.com adlı sitede tanıtımını yaparak satışa çıkardığı 16 hurda uçağı almak için 21 şirket birbiriyle yarışta.

Fikir sahibi Jet Analiz Havacılık'ın genel müdürü Celal Uzar, son olarak 325 bin YTL'ye satışa çıkarılan, 325 yolcu kapasiteli Airbus A300 B4 tipi hurda yolcu uçağını satın almak için Kayseri, Adapazarı, Bursa, Antalya ve İstanbul'dan yaklaşık 20 şirketin talepte bulunduğunu belirtti.

Uzar, şirketlerin uçağı restoran, kafe, disko ve mağaza gibi çeşitli amaçlar için kullanmak istediğini dile getirdi.

Uzar, Antalya'da ormanlık alanda beş yıldızlı bir restoran için uçağı almak isteyen bir şirketle anlaşmak üzere olduklarını söyledi.
Celal Uzar, 55 metre uzunluğunda, 45 metre kanat genişliğinde, 16 metre yüksekliğindeki uçağın, 90 ton ağırlığında olduğunu aktararak, satın almak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunun belediyede 'ruhsat alma' işlemi olduğunu belirtti.

Birçok belediyenin uçağın 16 metrelik kuyruğunu 'beş katlı bina' olarak değerlendirip işletme ruhsatı vermediğini öne sürdü. Uzar, uçağın özel bir ekip tarafından lazerle sekize bölüneceğini ve götürüleceği yerde birleştirilip yeni uçak gibi boyanacağını ifade etti.
Yayın tarihi: 22.07.2006
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.