Magazin

'Hülya ile Gülben'i şarkıcı yapan cihaz'

'Hülya ile Gülben'i şarkıcı yapan cihaz'

Ünlü besteci ve şarkıcı Coşkun Sabah, Kanaltürk'de "Orada Neler Oluyor" programında ilginç açıklamalarda bulundu.

Sabah, "Ne Hülya Avşar ne de Gülben Ergen şarkıcı! Onların detone sesleriyle söyledikleri bir şarkı 'Pro Tools' denen cihazla yaklaşık 8 saatlik çalışma sonucu dinlenir hale geliyor" dedi. İşte Sabah'ın çarpıcı açıklamaları:

"Gülben Ergen ve Hülya Avşar'ın 'Pro Tools' cihazı kullandığını biliyorum. Benim stüdyom var. Gülben Hanım'ın 4 albümünün kayıtları benim stüdyomda yapıldı ve bu cihaz kullanıldı. Mankenlikten şarkıcılığa geçen bütün herkes bu cihazı kullanıyor. Bu cihaz detone düzeltme cihazıdır. Gerçek şarkıcıların buna ihtiyacı yoktur. Zaman zaman belki bir tek kelime için kullanırlar. Mankenlikten artistlikten gelen arkadaşlarımızın ise başından sonuna kadar her kelimesinde Pro Tools kullanılır.

Ama Sibel Can ve Seda Sayan'da bu cihazın kullanacağını tahmin etmiyorum. Bu cihaz A kalite bütün stüdyolarda vardır. Bu cihaz bir lükstür. Cihazın fiyatı 30 bin dolar. Stüdyonun saati 40 dolardır. Sadece detone düzeltmek için 3 dakikalık şarkı bazen 8 saat çalışmayla dinlenir hale gelir. Tonmaister, şarkıcının çok sakat okuduğunu görürse Pro Tools'a başvurur. Pro Tools'ta kalp atışı gibi grafik görürsünüz. Sesin yanlış çıkışlarını ses frekansıyla oynayarak düzeltirsiniz. Mesleği şarkıcı olmayan herkes kullanmaya mecburdur. Bazılarının okudukları 15 saatte zor düzeltilir! Çünkü aranjör onunla kelime kelime uğraşıyor. Siz hiç Gülben Ergen ile Hülya Avşar'ın canlı şarkı söylediğini duydunuz mu?"
(Vatan)
Yayın tarihi: 25.06.2008
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.