Magazin

Hükümet şarabı sevdirecek

Hükümet şarabı sevdirecek

İşçi ve memura zam için kaynak arayışına giren ve ilk aşamada alkollü içkiler ve sigaraya büyük zam yapan Hükümet, "Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü'nün Kuruluşuyla İlgili Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısını" TBMM'ye gönderdi.

Tasarıda, Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü'nün hedefleri arasında "Dünya bağ varlığının ve ona bağlı tarihi, kültürel, insani, sosyal ve çevresel ögelerin tanınmasına ve kabulüne katkıda bulunma" da sayıldı.

Tasarının gerekçesinde 45 üyesi bulunan örgüte Türkiye'nin 1975 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla üye olduğu belirtildi. Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü tüzüğünün yenilendiği ve dünya bağcılık-şarapçılık sektörünün geleceğini güvenceye almak ve eksikliklerini gidermek amacıyla yeni düzenlemeler yapıldığı belirtilirken, "Dünyada bağ alanı bakımından 5'inci sırada gelen, önemli bir yaş, kuru üzüm ve şarap üreticisi olan ülkemizin, anılan organizasyonda etkin olarak yer almasının yararlı olacağı düşünülmektedir" denildi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 10.01.2003
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.