Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hukukçuların 'kontör' geyiği

Hukukçuların 'kontör' geyiği

Yargıtay'ın içtihat veri tabanını paralı ve kontörlü yapması hukukçular arasında kontör geyiği başlattı: "Adli tatilde fiyatlarda indirim yapılsın", "'Bizbize içtihat' abonelik sistemi kurulsun", "Adliyelere kontör ağacı asılsın..."

Yargıtay'ın kurduğu vakıf ve bu vakfın işbirliği yaptığı bir şirket aracılığıyla içtihat veri tabanını ve karar sorgulama hizmetlerini paralı hale getirmesine hukukçuların tepkileri sürüyor.

Özellikle avukatlar, bu girişime karşı olduklarını ve olayın gelişimini endişe ve kaygı ile izlediklerini her fırsatta dile getiriyor.

Konuya mizahi yönden de eleştiriler getiren hukukçular, "Yargıtay Vakfı'nın Kontörlü İçtihat Projesi'nin karını katlayacak teklifleri" şöyle sıralıyor:

İŞTE GEYİKLER

-Türk Telekom'un `Sahibinden İnternet' sloganı kontörlü içtihat projesine uyarlansın. Projenin sloganı `Sahibinden İçtihat' olsun.

-Duruşma gününü bildirir tebligatlarının altına bir satır reklamı alanı açılarak, içtihat kontör kampanya ve promosyonları duyurulsun, hedef kitle tam 12'den vurulsun.

-Adli Tatil'de kontör fiyatlarında indirim yapılsın.

CEM YILMAZ'LI, BEYAZ'LI REKLAM

-Adliyelere `Kontör Ağacı' asılsın. Yeterince kontör satın alan avukatların resimleri kırmızı elmanın içine yerleştirilip ödüllendirilsin, az kontör alanlar yeşil elmanın içinde ibreti alem için teşhir edilsin.

-Acilen bir reklam filmi çevirilip Cem Yılmaz, Beyaz, Yılmaz Erdoğan ve diğer bütün ünlü komedyenlere rol verilsin. Böylece başarılı bir reklam kampanyası yaparken, bu girişimin onların diline düşmesi engellenip bir taşla iki kuş vurulsun.

-`Bizbize İçtihat' abonelik servisi kurulsun. Aboneler arası görülen davalarda içtihat kontörleri indirimli olsun.

KIRMIZI NOKTALI KONTÖR

-Değişik tüketici gruplarına müşteri profillerine uygun özel kontör paketleri oluşturulsun: Öğrenci yurtlarında `Yürüyüş ve Gösteri Kanununa muhalefet içtihatları', Sınır Kapılarında `Vatandaşlık Mevzuatı' paketi, İlköğretim okulları kantinlerinde boyama kitabı şeklinde `Çocuk Mahkemeleri Toplu İçtihatları' paketi satılsın.

-TCK'daki cinsel içerikli ve yoğun şiddet içeren suçlarla ilgili içtihatlar ayrı pakette toplanıp `Kırmızı Noktalı Kontör' kartıyla ve sadece 18 yaşından büyüklere satılsın.

-Athena grubu ile anlaşılsın. 2002 Dünya Cezaevleri Arası Basketbol ampiyonası'na sponsor olunsun, `12 Dev Adam' arkısı Kontörlü İçtihat Projesine uyarlansın.

-Kontörlü mevzuat satışında `Devamlı müşteri' sistemi getirilsin. Sıkça mahkemelik olanlara kontör alımlarında özel indirimler yapılsın.

-Kontör kartlarını YAYSAT bayileri de satsın. Kartlar gazetelerle anlaşılıp 12 parçalı arcapol takımı ile birlikte sertifika karşılığı verilsin.

-Zahmetsiz kontör yüklemek için 900'lü telefonlar açılsın 0900 ICT-İHAT numarasını çeviren dakikası 4.5 milyon + KDV ödeyip hemen kontör alabilsin.

-Resmi dairelere işi düşenlere Adaleti Güçlendime Vakfntörleri söylensin. Vatandaş seçeceği avukatın kontörünü bilsin, ona göre seçsin, kontörsüz avukatlar aç kalsın.

-YARGI-CELL GSM şebekesi oluşturulsun, kontör satma işinde elde edilen tecrübe bu alanda da değerlendirilsin."
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.