Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Horoskopun gizemi

Horoskopun gizemi

Adıyaman`ın Kahta İlçesi`nde bulunan Nemrut Dağı`nın doruğunda yer alan Aslanlı Horoskop, İ.Ö. 109`un 14 Temmuz gününü gösteriyor. Horoskopun önümüzdeki 25 bin yıl içinde bir daha görülmeyecek canlandırmayı yansıttığı savunuluyor.

UNESCO`nun "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne alınan, "dünyada güneşin doğuşu ve batışının en iyi izlendiği yer" kabul edilen ve "Tanrıların Göksel Tahtı" olarak da tanımlanan Nemrut Dağı ören yerinin 2 bin 206 metrelik zirvesinde bulunan Aslanlı Horoskop, "Dünyada bilinen en eski horoskop" özelliğini taşıyor.

Nemrut Dağı`nın batı terasında yer alan Aslanlı Horoskop, adeta, Kommagene uygarlığından kalan tanrı heykellerinin bekçiliğini yapıyor.

ULUSLARARASI NEMRUT VAKFI

Nemrut Dağı`ndaki tanrı heykelleri, kabartmalar, kitabeler, horoskop, anıt mezar ve başka eserlerin restorasyonu, korunması, tanıtımı ve ören yerinde arkeolojik çalışma yapılması amacıyla kurulan ve merkezi Hollanda`da bulunan Uluslararası Nemrut Vakfı kaynaklarına göre, Aslanlı Horoskop, tarihe ışık tutuyor.

Uluslararası Nemrut Vakfı`nın internet adresinden ulaşılan web sayfasından derlenen bilgiye göre, Aslanlı Horoskop, önümüzdeki 25 binyıl içinde bir daha görülemeyecek bir canlandırmayı yansıtıyor.

Canlandırmanın bireyleri Nemrut`un batı terasına ve İ.Ö. 109 yılının 14 Temmuz`una götüreceği ve o geceye ilişkin özel dizilişi ifade ettiği belirtilen web sayfasında, horoskopa ilişkin olarak şunlar kaydediliyor:

"Aslanlı Horoskop, 1,75 x 2,40 metre boyunda ve 0,47 metre kalınlığında bir taş kabartma olup, sağa doğru yürümekte olan bir aslanı betimler. Aslanın gövdesinde bulunan 19 yıldızın her birisi, sivri uçlu 8 ışından oluşuyor. Konumlarındaki küçük değişiklikler dışında, bu yıldızlar, Eratostenes`in Ephemeris`inde tasvir ettiği Aslan konstelasyonunu (dizilişini) temsil eder.

Aslanın boynunda, yeni ayın sembolü hilal var. Hilalin hemen üstünde Regulus (kral) yıldızı parlar. İnsanlık tarihi boyunca Regulusyıldızı krallarla özdeşleştirilmiştir. Aslanın üzerinde her biri 16 ışından oluşan 3 yıldız görülür. Bunlar, üzerlerine Yunanca isimleri de kazınan Mars, Merkür ve Jüpiter gezegenleridir. Aslanlı Horoskop, bu göksel cisimlerin, bir anlık konumlarını tasvir ediyor."

TARİH VE SAAT, NASIL HESAPLANDI

Jüpiter`in yörüngesini tamamlaması için 12, Mars`ın 2 ve Merkür`ün 1 yıla ihtiyacı bulunduğu anlatılan web sayfasında, bu bilgiler yer alıyor:

"Ay yörüngesini 1 ayda tamamlar. Bunlar biliniyor ve bunlardan, horoskoptaki yavaş gezegenler Jüpiter ve Mars`ın yılı, Merkür`ün ayı, ayın günü gösterdiği ortaya çıkıyor. İ.Ö. 109 yılının 14 Temmuz`undakidiziliş seçilmiş. Normal şartlar altında Merkür dünyadan çıplak gözle görülemez. Ancak, bu özel günde Merkür, Güneş`ten en uzak konumuna ulaştığı için, yeryüzünden kolaylıkla seçilebiliyor.

Güneşin doğuşu ile ayın batışı arasındaki zaman farkı, yaklaşık 17dakika. Eğer, Ay-Kral yıldızı buluşması dağın tepesinden görülebildiyse bu, ancak çok kısa bir süre için, ayın gerçek yerel saatle 19:37`de batmasından hemen önce olmalıdır. Yani, yıldız ve gezegenlerin horoskopta betimlenmiş konumlarını almalarından sadece birkaç dakika önce.

Bu özel ve istisna fenomen sadece dizilişin oluştuğu tarihi değil,aynı zamanda kesin saatin de 19:37 olarak hesaplanmasına imkan veriyorki, bu müthiş şaşırtıcıdır. Yazıtlardan öğrenildiğine göre, İ.Ö. 109 yılının 14 Temmuz günü saat 19.37`de Kral Mithridates taç giymiş. Bu özel tarih, çok önceden belirlenmiş ve taç giyme töreni için uygun bulunmuştu."

Web sayfasında, Mithridates`in, taç giydiği günün anısına Aslanlı Horoskopu ve tanrıların selamlamasını betimleyen kabartmaları yaptırdığı, kralın oğlu Antiochos`un, babasının yaptırdığı tanrıların heykellerini döktürdüğü, bunların ise Apollon, Kommagene Tanrıçası, Zeus ve Herakles olduğuna dikkat çekiliyor. (aa)
Yayın tarihi: 13.07.2002
717
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.