Magazin

Hormon tedavisi kansere yol açıyor

Hormon tedavisi kansere yol açıyor

Amerikan hükümeti sağlık yetkilileri, kansere yol açan maddeler arasında hormon tedavisine de yer verdi.

Geçen Temmuz ayında sonuçlanan bir araştırmada, hormon tedavisininmeme kanseri gibi bazı kanser hastalıklarının riskini artırıbildiği, kolon kanseri riskini ise azaltabildiği saptandı. Hormon tedavisinin, kalp hastalıkları riskini artırabildiği de belirlendi.

Ağaç tozlarının insanlar için kanserojen olduğu, ağaç kesme işlerinde, mobilya fabrikalarında ve benzer yerlerde çalışanların, sinüs boşluklarında ve sinüslerinde yüksek oranda kanser riski oluşabildiği raporda yer aldı.

Güneş ve ultraviyole ışınlarının insanlarda kansere yol açabildiği, tanning (vücut yakma) lambalarının da kanserojen olduğu belirtildi. UVA, UVB ve UVC gibi ultraviyole ışınları da kansere yol açabilecek maddeler listesinde yer aldı.

Yeni listede nikel bileşimler ve endüstride yaygın olarak kullanılan berilyum bileşimleri de kanserojen maddeler arasında gösterildi. Berilyumun kanserojen olduğu daha önce tahmin ediliyordu. Uzmanlar, ABD`de 800 bin işçinin, berilyum tozlarından etkilendiğini, berilyumun deriyle temasının da risk oluşturduğunu bildirdi.

Berilyum madeninde ve bu maddenin işlendiği fabrikalarda çalışanların yüksek risk altında bulunabildikleri belirtildi. Listede ayrıca, yüksek ateşte pişirilen et ve yumurta gibi besinlerin oluşturduğu IQ maddesi de kansere yol açabilen maddeler arasında yer aldı. IQ maddesinin sigarada da bulunduğu biliniyor. Bu konuda ``http:/ntp-server.niehs.gov`` internet adresinden bilgi alınabileceği bildirildi.
Yayın tarihi: 13.12.2002
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.