Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hormon tedavisi, çok yararlı değil

Hormon tedavisi, çok yararlı değil

Amerikan Associated Press ajansı, 2002 yılındaki tıp araştırmalarında başa çıkan önemli bir gelişmeyi, "hormon tedavisinin sanıldığı kadar yararlı olmadığının ortaya çıkması" olarak verdi.

Yaşı ilerleyen kadınların östrojen ve progesteron hormonlarıyla takviye edilmesinin, bu yıl içinde yapılan tıp araştırmalarında "yarardan çok zarar da verebileceği" ihtimalini ortaya koydu.

Kadınlarda hormon tedavisi, geçen yılların araştırmalarına göre, kemik güçlendirme ve daha uzun yaşamayı sağlarken, son bir yıldaki araştırmalarda, vücuda hormon yüklemenin kalp rahatsızlığı ve göğüs kanseri ihtimalini biraz yükseltebildiği de saptandı.

ABD`de geçen yaz aylarından beri sürdürülen klinik araştırmalarda,uzun dönem hormon tedavisi görenlerin, yarardan çok zarar görebilecekleri saptandığından, hormon hapları alanların sayısı düşmeye başladı.

"EN DRAMATİK"
Harvard Üniversitesi-Brigham-Kadın Hastalıkları Kliniği Koruyucu Hekimlik Bölümü Başkanı Dr. Joann Manson, "Hormon tedavisinin bırakılmaya yüz tutmasının, tıp tarihinde görülmüş en dramatik değişimlerden biri olduğunu" belirtti.

Harvard Hastalıkları Kliniği, 16 bin 600 kadını incelemeye aldı. Bir kısmına hormon birleşiği haplar, bir kısmına da ilaç içermeyen boş haplar (placebo) verildi. Hormon alanlarda, kalın bağırsak kanseri ihtimali ve kemik kırığı tehlikesi düştü, ancak felç ve kalp krizi, tehlikeli kan pıhtılaşması ihtimali biraz arttı.

AÇIK ÇAĞRI
Amerikalı hekimler, son araştırmalara göre, yaşı ilerlemiş kişilere çağrının "artık açık olduğunu" hatırlatıyor: "Yaşlanmayla belirecek hastalıkları önlemek için hormona yönelmeyin."

İDMAN
Bunun yerine, hekimler, başta yürüme olmak üzere çeşitli idmanların ilerleyen yaşta bünyeyi zinde ve güçlü tutmakta çok yararlı olduğunu sürekli vurguluyorlar.

Gelişmiş ülkelerde kadınlar, daha 50`li yaşların başında menopozun ilk belirtilerini hissettiklerinde hormona yönelebiliyor. Uzmanlar, bunun "aşırı önlem olabileceğini", ancak çok şiddetli menopoz belirtilerinde hormonun yararlı olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanların üstünde durdukları husus, menopoz evresinde görülen sıcak basma, geceleri terleme gibi belirtilerin hafifletilmesi için hormon kullanma kapısının açık bırakılması.

Harvard Üniversitesi`ndeki araştırmada, "menopoz evresindeki kadınların araştırmaya alınmadığı, bu evreyi geçirmiş kişilerin deneye katıldığı" hatırlatılıyor.

Dr. Manson, birçok kadının menopozun keskin belirtilerinde bile hormondan kaçınmaya başladığını, bunu gerektirecek bilimsel bulgu olmadığını söyledi.

New York Presbyterian Hastanesi`nin Koruyucu Kardiyoloji Dairesi Başkanı Dr. Lori Mosca, "Hormon tedavisinin son 10 yılın ürünü olduğunu, tıpta bilimin sınırlarını bilmeye gerçekten büyük gereksinim duyulduğunu, bunun için tedavi temeli oluşturmadan bilimin sınırlarını bilmenin çok önemli olduğunu" hatırlattı.

Örneğin kadınlık hormonu östrojenin bir yandan kalp rahatsızlıklarından da koruduğu, son 10 yılın araştırmalarında ortaya koyulmuştu. Bu bakımdan hormon tedavisini bütünüyle kesip atmanın da yanlış olabileceği belirtiliyor.

Boston Üniversitesi Sloan Epidemioloji (Salgın Hastalık) Birimi Müdür Yardımcısı Lynn Rosenberg, kadınlar, erkeklere oranla çok daha ileri yaşta kalp krizi ihtimalinin ortaya çıkmasının, "hormon tedavisinin kalbe yararı olduğu" gibi bir kanıyı da kuvvetlendirdiğini hatırlattı.

San Diego-California Üniversitesi`nden epidemioloji uzmanı hekim Elizabeth Barrett-Connor, "hormonun gerçekten insanlara temel ihtiyaç maddesi olup olmadığının uzun araştırmalarla incelenmesi gerektiğini, sağlıklı insanların, hormonu boşuna alabileceklerini" belirtti.

Thomas Jefferson Üniversitesi`nden Dr. Samuel Gandy de, E vitaminive östrojenin iyi gelebileceği kaydedilen Alzheimer hastalığıyla çalışan bir uzman olarak, ABD`de, Kadın Sağlığı Girişimi isimli kurum öncülüğünde hormon araştırma sonuçlarının akmaya devam edeceğini, kesin bilgi vermek için beklemek gerektiğini söyledi.

Hormonlarla ilgili Amerikan araştırması, internette Women`s Health Initiative: www.nhlbi.nih.gov/whi adresinde görülebiliyor.
(AA)
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.