Magazin

Horlayan çocuklar daha başarısız

Horlayan çocuklar daha başarısız

Alman bilim adamları, horlayan çocukların okulda daha başarısız olduğunu açıkladı.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, Tübingen Üniversitesi`nde görevli profesör Christian Poets, 3. sınıfta okuyan 1100 öğrenci üzerinde araştırma yaptı. Öğrencilerden 114`ünün horladığını belirten Poets, sık sık horlayan çocukların yüzde 28`inin matematik ve yazım kuralları sınavlarında kötü not aldığını tespit etti.

Poets, her gün horlayan çocukların yüzde 48`inin her iki dersten kötü not aldığını kaydederek, hiç horlamayan çocukların ise sadece yüzde 16`ının kötü not aldığını söyledi. Araştırma sonucuna göre, horlayan çocukların okulda başarısız olmariski, diğer çocuklara göre 2-3 kat daha fazla.

Dresden`deki Çocuk Kliniği`nde görevli başhekim Ekkehart Paditz, horlama sırasında nefes alınmadığını belirterek, bunun da daha az oksijen alınmasına neden olduğunu kaydetti. Daha az oksijen alan kişilerin de uykuda yeterince dinlenemediğini söyleyen Paditz, bu yüzden çocukların gündüzleri dikkatlerini toplayamadığını ifade etti.

Anne ve babalara geceleri çocuklarını izlemelerini öneren Paditz, çocukların horlaması ve terlemesi halinde doktora gitmeleri gerektiğini belirtti. Horlamanın 50`den fazla nedeni olabileceğini söyleyen Paditz, sorunun kaynağının genelde normalden büyük bademcikler olduğunu kaydetti.

Paditz, bademcikleri alındıktan sonra okul notları 1-2 derece yükselen çocuklar tanıdığını söyledi.
Yayın tarihi: 30.09.2002
307
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.