Magazin

Horlama sağlığı tehdit ediyor

Horlama sağlığı tehdit ediyor

Horlamanın sağlığı tehdit eden önemli bir hastalık olduğu, alınacak yanlış bir önlemin, telafisi güç sonuçlar doğurabileceği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Akçalı yaptığı açıklamada, horlamanın ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanında aile yaşamındaki mutluluğa da gölge düşürebildiğini ya da var olan sıkıntıları körükleyebileceğini söyledi.

Akçalı, horlamanın bulgu değil bir hastalık olduğunu vurgulayarak "İlerlemiş hastalıkta kişi nefes almada zorlandığı gibi tıkanıklılıkla seyreden önemli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu evrede uyku esnasında hastanın nefesi 10 saniye süresince durur. Bunun saatte 7`den fazla görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder" uyarısında bulundu.

Hastaların her sabah dinlenmeden uyandığını, adeta sırtında yük taşımış gibi yorgunluk hissettiğini ve horlamanın yüksek tansiyonu da körüklediğini ifade eden Akçalı, "Ayrıca alaya da alınırlar. Ailede uykusuz kalan her kişi, horlayanı hedef gösterir. Hiç kimse yatak odasını horlayan bir kişiyle paylaşmak istemez" dedi.

NE YAPMALI?
Prof. Dr. Akçalı, horlayan kişiye sakinleştirici veya uyku ilaçları kesinlikle verilmemesi gerektiğini belirterek, "Bu durum, telafisi güç sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır" dedi. Horlayan kişinin uykudan önce alkol almaması gerektiğini ifade eden Akçalı şunları kaydetti:

"Bu sorunu bulunanlar aşırı yorgunluktan uzak bir yaşam ortamı oluşturmalı, uykuda da yan yatmalıdır. Yatak baş tarafı yukarı kaldırılmalı, kilo fazlası varsa zayıflamalıdır. Tüm tedbirlere rağmen horlamadan kurtulamayan hastalara ameliyatlar başarıyla uygulanabiliyor."
Yayın tarihi: 19.11.2002
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.