Magazin

Hollywood'u şaşırtan sır

Hollywood'u şaşırtan sır

11 yıldır bir kadının kalbiyle yaşayan ünlü yönetmenin sırrını Oscar gecesine dek saklama nedeni, 'Hollywood'da işsiz kalma korkusu'.

ABD'de pazar gecesi yapılan Oscar töreninin yankıları sürerken, geceye damgasını vuran anlardan biri, Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü almak için sahneye çıkan Robert Altman'ın bir 'sır' vermesi oldu.

Hollywood'un 81 yaşındaki 'asi' yönetmeni Robert Altman, 11 yıldır bir kalbiyle yaşadığını, ancak bunu 'işsiz kalmamak' için sakladığını söyleyerek herkesi şaşırttı.

Robert Altman, 'genç kalbinin' sırrını, Oscar heykelciğini kucakladıktan sonra açıkladı:
"Sanırım buraya sahte bir görünüşle geldim. Size karşı dürüst olmalıyım. 11 yıl önce kalp nakli geçirdim, tam bir kalp nakli. 30'larının sonlarındaki bir kadının kalbine sahibim. Bu hesaba göre de bana Oscar ödülünü çok erken verdiniz, çünkü daha 40 yılım var..."

'Kalp, damga gibi'
Kalp nakli olduğunu yıllardır saklamasının nedenini, Hollywood'da bir daha iş bulamama korkusu olarak açıklayan yönetmen, "Kimse bir daha beni çalıştırmaz diye düşündüm. Bu endüstride kalp problemleri bir çeşit 'damga' niteliğinde" dedi.

Altman, "Oscar ödülünün haberini duyduğumda çok şaşırdım, hazırlıksız yakalandım. Her zaman bu tür bir ödülün kariyerin sonunun geldiğini göstediğini düşünmüşümdür. Ancak şimdi fark ettim ki henüz hiçbir şey bitmedi "dedi.

55 yıllık kariyerinde 'Gosford Park' (2001), 'MASH' (1970), 'Nashville' (1975), 'The Player' (1992) ve 'Short Cuts' (1993) adlı filmleriyle daha önce yedi kez Oscar'a aday gösterilen Altman, ABD yönetimine karşı takındığı iğneleyici tavrıyla da tanınıyor. Filmlerinde geniş bir kesimi memnun etmek gibi bir kaygısı olmadığını belirten yönetmenin, daha önce diğer yönetmenlerin almayı reddettiği birçok filmi üstlendiği de biliniyor.

Örneğin yönetmenin 1965 tarihli filmi 'MASH', daha önce 15 yapımcı tarafından geri çevrilmişti. Şimdiye kadar 39 film yapan ve bunlardan 37'sini kendi yazan yönetmen, hâlâ 'sıkı çalışmasıyla' tanınıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.03.2006
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.