Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hollywood yıldızlarının tarikat merakı

Hollywood yıldızlarının tarikat merakı

Hollywood'un birbirinden ünlü yıldızları bir türlü bulmadıkları "huzuru" mistik inanışlar ve tarikatlarda aramaya başladı.

Büyük maddi olanaklara sahip olmalarına rağmen manevi huzuru bulamayan Madonna, Tom Cruise, John Travolta, Demi Moore, Britney Spears gibi yıldızlar "Kabala", "Scientology" gibi inanışlara merak sardı.

Son olarak Florida'daki Çarli kasırgasında zarar görenlere bile el atan "Scientology" tarikatının önderliğini Ron Hubbard yapıyor. Tarikatın başmüridi ise aktör Tom Cruise. Her ne kadar reddetse de bu tarikat uğruna boşandığı söylenen Cruise, hemen her platformda bu tarikatın öğretilerini savunuyor. Sanatçı, bir dönem Almanya'da faaliyetleri tanınmayan tarikat için lobi faaliyeti yürütmesiyle de hatırlanıyor.

Kaleme alacağı kitapta bu tarikata ilişkin görüşlerine yer vermeye hazırlanan John Travolta da "Scientology"nin önde gelen müritlerinden. Travolta'nın "Bak Şu Konuşana" filmindeki rol arkadaşı Kristie Alley, Elvis Presley'nin kızı Lisa Marie Presley ve oyuncu Juliette Lewis de tarikatın inananları arasında. Tarikatın kurucusu Hubbard, psikiyatriye şiddetle karşı çıkmasıyla ünlü.

Negatif duygulara kırmızı ipli çözüm
Antik ve mistik bir Musevi inanışı olan "Kabala" da ünlülerin moda ilgi alanlarından. ABD'de açılan Kabala merkezlerinde bir araya gelerek "negatif duyguları" kontrol altına almaya çalışan ünlüler, mutluluk formülünü bu inanışlarda bulmaya çalışıyor. Olumsuz duyguları kontrol altına aldığına inanılan kırmızı ipleri bileklerine dolayarak gezinen ünlüler arasında Madonna başı çekiyor.

Madonna tanktı mı tam takar
Kabala suyundan başka içeceği evine sokmayan, müritlerine konserlerinde en ön sıraları ayıran, giyiminden diyetine kadar bu inanışa göre yaşayan ve hatta son günlerde kızı Lourdes'e verdiği Kabala kurslarını arkadaşlarına da vermeye başlayan Madonna'nın eşi Guy Ritchie şarkıcıyı yalnız bırakmıyor.

Moore'un derdi başka
Demi Moore ile Britney Spears'ın Kabala "sevdaları" ise düğünlerine bile damga vuracak gibi görünüyor. Eski usul rahip huzurunda düğün isteyen anne ve babasıyla bile zıtlaşan Spears Kabala gelini olmak için harekete geçti.

41 yaşındaki Demi Moore'un gönlündeki aslan ise ilk Kabala gelini olmak. Moore, bu amaçla Musevi Bayramı Rosh Hashanah'da evlenmeyi planlıyor. Tabii ki Moore'un aktör sevgilisi 24'lük Ashton Kutcher da Kabala'nın iflah olmaz bir hayranı.

Gere ve Pitt'in Budizm tercihi
13. yüzyılda doğan, İncil'in ilk beş kitabı Tora'da kodlarla anlatılan ve ABD'de tanınmasının temeli 1960'lara dayanan felsefenin diğer inananları arasında futbolcu David Beckham, eşi Victoria, Hilton otellerinin güzel varisi Paris Hilton da bulunuyor. Manevi huzura ulaşmak amacıyla Budizm'e gönül veren ünlüler arasında ise Richard Gere ve Brad Pitt başı çekiyor.
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.