Magazin

Hollywood İstanbul'u mesken tutacak

Hollywood İstanbul'u mesken tutacak

Amerika ve dünyada 'Bir İstanbul macerası' olarak lanse edilecek 'The Net 2.0' filminin başrolünde Nikki DeLoach rol alacak.

İstanbul bir Hollywood prodüksiyonuna set olacak. 1995 yılında gösterime giren Irwin Winkler yönettiği ve başrolünde ünlü aktris Sandra Bullock'ın yer aldığı 'Şebeke' (The Net) isimli filmin devamı niteliğindeki 'The Net 2.0' İstanbul'da çekilecek.

Filmin yapımcılığını 'Rocky', 'Kızgın Boğa', 'Sıkı Dostlar', 'The Right Stuff' filmlerinin yapımcılığı üstlenen Irwin Winkler ile 'Tuzak', 'De-lovely' ve 'Enough' filmleriyle tanınan Rob Cowan üstleniyor. Yönetmen koltuğunda ise Irwin Winkler yerine, oğlu Charles Winkler oturacak.

Tamamı Türkiye'de çekilecek olan filmin dünya dağıtımını Columbia Tri-Star Entertainment, Türkiye dağıtımını aynı zamanda filmin ortak yapımcısı, 'Tabutta Rövaşata', 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' ve 'Neredesin Firuze' gibi filmlere imza atan İstisnai Filmler (İFR) üstleniyor. Filmin, sonbaharda tüm dünyayla birlikte Türkiye'de de gösterime girmesi planlanıyor.

Çekimlerine 18 Nisan'da başlanacak filmin başrollerinde Nikki DeLoach ve Hope Cassidy oynayacak. Filmde Türk oyuncuların da rol alması planlanıyor. İstisnai Filmler'den yapılan açıklamada filmde rol alması için Şener Şen, Demet Akbağ, Şebnem Dönmez ve Kenan İmirzalıoğlu ile görüşmelerin yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca irili ufaklı rollerde yaklaşık 30 Türk oyuncunun da rol alması planlanıyor.

Charles Winkler, 18 Nisan'da 'motor' diyecek ve çekimler mayıs ayının ortalarına doğru tamamlanacak. 'The Net 2.0', Hollywood'da yoğun ilgi gören HD teknolojisi ile çekilecek. Çekimler digital HD 950 ve HD 900 kamerayla yapılacak. Yapım sonrası işlemlerinin küçük bir bölümü Türkiye'de İmaj Stüdyoları'nda, geri kalanı ABD'de yapılacak.

'Bir İstanbul macerası'
İFR'den yapılan açıklamada 'The Net 2.0'ın kimlik, internet ve bilgisayar kültürü üzerine bir film olduğunu belirtiliyor. Filmin Amerika ve dünyada 'Bir İstanbul macerası' olarak lanse edileceği belirtilen açıklamada, 'The Net 2.0'ın yapımcılarının, Türkiye'yi çekim platosu yapmak isteyen diğer Hollywood yapımcıları tarafından dikkatle izlendiğine vurgu yapılıyor.

İnternet'in yeni yeni yaygınlaştığı bir dönemde vizyona giren 'Şebeke' kimlik hırsızlığını konu ediyordu. 'The Net 2.0'da kimlik hırsızlığı konusu daha da detaylandırılıyor. ABD'li bilgi programcısı Hope, hayatının işinde çalışmak için sevgilisini de geride bırakarak İstanbul'a gelir.

Hope, kimliğinin, kredi kartlarının, banka hesaplarının yavaş yavaş silindiğini fark eder. 14 milyon dolar çalmakla suçlandığını öğrenen Hope kaçmaya başlar. Ona yardım etmek isteyen insanların teker teker ölmeye başlaması üzerine Hope bir de cinayetle suçlanacaktır. Hem paranın sahibi olarak bilinen Rus mafyasından hem de Türk polisinden kaçmaya çalışan Hope, gidecek hiçbir yeri olmadığının, hatta kendisinin bile var olmadığını fark edecektir. Hope'a sadece, bilgisayar konusunda uzman bir yardım edecektir.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.03.2005
387
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.