Magazin

Hollywood günah çıkarıyor

Hollywood günah çıkarıyor

Efsane yönetmen Ridley Scott, Haçlı Seferleri'nde Hıristiyanları suçlu gösteren son filmi 'Cennet'in Krallığı' çok tartışılacak.

11 Eylül sonrası Amerikan milliyetçiliğini yücelten, Müslümanları potansiyel suçlu gösteren birçok Hollywood filmi vizyona girmişti. Hatta '24' adlı dizide bir Türk ailesi de terörist gibi gösterilmiş, bu durum ülkemizde büyük tepki çekmişti.

ABD'nin Irak operasyonu sonrası 'medeniyetler savaşı' üzerine komplo teorilerinin üretildiği bir dönemde, 'Gladyatör' ve 'Kara Şahin Düştü' filmlerinin efsane yönetmeni Ridley Scott ilginç bir projeye imza attı.

100 binler boşuna öldü
Usta yönetmen, Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons gibi dev oyuncu kadrosunun yer aldığı son filmi 'Cennet'in Krallığı'nda, Haçlı Seferleri'nin gereksizliğinin ve yüzbinlerce insanın boşuna öldüğünün altını çiziyor. III. Haçlı Seferleri öncesinde Mısır Sultanı Selahaddin Eyyûbi ile yapılan barış antlaşmasının bizzat Hıristiyan şövalyelerinin Müslümanları katletmesi sonucu bozulduğu da filmde vurgulanıyor.

6 Mayıs'ta vizyonda
Filmin birçok sahnesinde Selahaddin Eyyûbi'nin adaleti ve askeri dehası yüceltilirken, kötü karakterlerin tümünü de Hıristiyanlar oluşturuyor. Diğer ilginç nokta ise bu tür eleştiriler genelde düşük bütçeli bağımsız yapımlarda perdeye yansırken, 'Cennet'in Krallığı'nın Fox gibi büyük bir stüdyodan çıkması... Önceki gün Özen Film tarafından ön gösterimi yapılan 130 milyon dolar bütçeli film, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de 6 Mayıs'ta vizyona girecek.

Papa'yı da kızdıracak
Orlando Bloom'un başrolü üstlendiği filmin, Katolik Kilisesi'nin tepkisini çekmesi bekleniyor. Yeni Papa 16. Benedikt'in, 'Bu filmi izlemeyin' açıklaması yapacağı da gelen haberler arasında. Filmde Haçlı Orduları'nın kralının kız kardeşi Sybylla rolünü, duru güzelliğiyle dikkatleri çeken Eva Green canlandırdı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.04.2005
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.