Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hollywood filmleri Pentagon'a endeksli

Hollywood filmleri Pentagon'a endeksli

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ertan Yılmaz, Hollywood´un, Pentagon´un onayıyla ABD militarizmini okşayan ve ülke milliyetçiliğini esas alan savaş filmleri yaptığını söyledi.

Doç.Dr. Yılmaz, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi´nce düzenlenen "Savaş ve Sinema" konulu panelde, ABD´de 1944-1950 yılları arasında yapılan her dört filmden üçünün savaşla ilgili olduğunu anlatan Doç.Dr. Yılmaz, bunda, ABD´nin 2. Dünya Savaşı´ndan galip çıkmasının ve kurtarıcı misyonu edinmesinin önemli rolü olduğunu ifade etti.

Vietnam döneminde savaş filmi yok
Doç.Dr. Yılmaz, 1950-1975 yılları arasında Hollywood yapımı savaş filmi çevrilmediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Bunun nedeni, ABD´nin Vietnam´dan yenilgiyle ayrılmasıdır. Buna bir türlü kılıf bulamayan ABD´li yapımcılar, bu dönemde savaş filmi yapmamayı uygun gördü. Daha sonra bazı yönetmenler, ABD´nin savaşını eleştiren filmler yaptıysa da bunların sayısı ikiyi geçmedi. Pentagon, Hollywood´un özerk yapısını bozmadan, filmlerde ABD değerlerinin yüceltilmesini dayatıyor."

Pentagon'dan izin almadan savaş filmi çekilmiyor
Savaş filmlerinin yüzde 90´ından fazlasına sahip ABD´nin, 1983 yılından sonra "Rambo" gibi farklı bir savaş versiyonunu gündeme getirip, sinema endüstrisini bu yönde şekillendirdiğine işaret eden Doç.Dr. Yılmaz, Pentagon´un, askerini güçsüz ve yenik gösterecek filmlere izin vermediğini kaydetti. Doç.Dr. Ertan Yılmaz, büyük bütçeli savaş filmi yapacak yapımcıların mutlaka Pentagon´dan izin alması gerektiğine işaret ederek, "Hollywood, Pentagon´un onayıyla ABD militarizmini okşayan ve ülke milliyetçiliğini esas alan savaş filmleri yapar" diye konuştu.

ABD zaferini perçinleyecek senaryolar
Son yaşanan Irak Savaşı ile ilgili birçok senaristin, ABD´nin zaferini perçinleyecek senaryolar hazırladığını anlatan Doç.Dr. Yılmaz, Pentagon´un da beğendiği filmlere her türlü desteğin sağlanacağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 11.06.2003
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.