Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hollanda'daki Gırgır

Hollanda'daki Gırgır

Gırgır Dergisi'nde yetişen çizerlerden Yakup Karahan, Hollanda'da "Vreemd" adlı aylık mizah dergisi yayımlıyor. Nisan ayında yayın hayatına atılan dergi, Türkçe ve Felemenkçe yayımlanıyor.

Amacı ise Hollandalılar ile ülkedeki göçmenler arasındaki ayrılıkları mizahla yumuşatmak. Karahan, dergisinde "Hocam" dediği Oğuz Aral'ın ve Penguen ile Lombak dergilerindeki çizer arkadaşlarının çalışmalarına da yer veriyor.

Yakup Karahan, Gırgır ekolünde yetişmiş bir çizer. Karikatürleri Gırgır, Çarşaf, Fırt, Ses, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. 1992'de Hollanda'ya yerleşen Karahan, yabancılar ve Hollandalılar arasında yaşanan keskin ayrıklıkların mizahla yumuşayacağını düşünerek nisan ayında bir dergi çıkarmaya başladı.

Vreemd, Felemenkçe ve Türkçe yayınlanan bir aylık mizah dergisi. Beş bin adet basılıyor. Hollanda Kraliyet Kütüphanesi dahil olmak üzere birçok abonesi var. Hollanda'nın her yerinde çizgi ürünler satan marketlerde dergiyi bulmak mümkün.

ARAL'I ÖRNEK ALDI
Dergide Hollandalı ve Türk çizerlerin çalışmaları yer alıyor. Hollanda'da yeterince çizer olduğunu söyleyen Yakup Karahan, Türk meslektaşlarının çalışmalarına yer vermesini ise şöyle açıklıyor: "Türk çizerler farklı bir duyarlılığa sahip. Örneğin Hollandalılara göre biz yabancıyız, bize göre ise gittiğimiz her yer bizim. Türk mizahı çok canlı. Bunu Hollandalı dostlarımızla paylaşmayı arzuluyoruz. Önemli olan Hollanda dışında bir dünyanın, bir mizah anlayışının varlığını da göstermek. Benim en büyük hayallerimden biri Türkiye'deki Gırgır tadında bir dergi yapabilmek. Fakat gelin görün ki, Oğuz Aral kadar güzel karikatür çizebilmek ve bütün katılığına rağmen onun kadar iyi bir yönetici olabilmek gerekiyor."

Türk karikatür sergisi
Yakup Karahan 1964 Sivas-Divriği doğumlu. Karikatüre merakı ilkokul yıllarında Gırgır dergisi ile başladı. Ortaokul ve lise yıllarında çalışmalarının dergilerde yer alması onu motive etti. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nü bitirdi. Gırgır, Çarşaf, Fırt, Ses, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelere karikatür çizdi. 1992'de Hollanda'ya yerleşti. Burada bir dönem bankacılığa el atarak bir bankanın Amsterdam şube müdürü oldu. Çeşitli vakıflarda ve kuruluşlarda proje koordinatörlüğü ve halkla ilişkiler müdürlüğü yaptı. Ama karikatürden hiçbir zaman kopmadı.
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.