Magazin

Hollanda'da euroya mistik kardeş

Hollanda'da euroya mistik kardeş

AB para birimi euronun dolaşımda olduğu Hollanda'da artık 'mistik' bir para birimi daha kullanımda. Euronun 'mistik' kardeşinin adı 'Raam'.

Bu para birimini 'mistik' kılan transandantal meditasyon tekniklerini 40 yıl önce Batı'ya tanıtmaya başlayan ünlü 'guru' Maharishi Mahesh Yogi ve ona bağlı Dünya Barışı Küresel Ülkesi tarafından piyasaya sürülmüş olması. Şimdilik bir, beş ve 10 'Raam'lık banknotlar halinde piyasaya sürülen yeni para birimi, ülke çapında kabul görmüş. Hollanda'da 30 kadar kasaba ve kentte kullanılan Raam, aralarında büyük mağaza zincirlerinin bulunduğu 100'den fazla dükkânda kabul ediliyor. Vitrinlerine 'Raam kabul edilir' levhaları asan mağaza sahipleri, bir karışıklığa yol açmamak için bir Raam'ın değerini 10 euro olarak sabitlemiş.

Mağazalar, müşterilerden aldıkları 'Raam' banknotlarını bankalarda, euroyla değiştirebiliyor. Güneydeki Roermand kentindeki Pearl Optik de, 'Raam'a geçenlerden. Maharishi hareketinden çok müşterileri olduğunu belirten mağaza yöneticisi, "Onlara hizmet vermek için Raam'ı kabul ettik ama şu ana dek sadece bir kişi Raam'la ödeme yaptı" dedi.

Hollanda Merkez Bankası da, Raam'a olumlu bakıyor. Maharishi hareketinin yasaları çiğnemediğini belirten banka sözcüsü, "Raam, yasal para birimi olmadığı ve kapalı bir çevrede kaldığı sürece kullanılabilir. Şimdilik 100 bin banknot piyasada. Bu büyük bir rakam değil ama halkın kafası karışmasın diye Raam'ı dikkatle izliyoruz" diye konuştu.

Diğer kıtalara da yayılacaklar
Maharishi hareketinin 'maliye bakanı' Benjamin Feldman ise Raam'ın dünya barışını sağlamak ve yoksullukla mücadele için kullanılabileceğini belirtti. Feldman, "Dünyada aşırı yoksullukta yaşayan 1.5 milyon insan var ve çoğu ABD Doları gibi para birimini kullanamıyor. Raam, yeni evler, yollar, okullar ve sağlık merkezleri kurmak için kullanılabilir" görüşünde.
Raam'ın Hollanda gibi zengin bir ülkede kullanılmasını "Gelişmiş ülkeler bunu 'esin kaynağı' olarak kullanabilir" diye açıklayan 'Maliye Bakanı', para birimlerini AB ve diğer kıtalarda da piyasaya sürmeyi planladıklarını belirtiyor.

Beatles'ın ziyaretiyle ünlenmişti
1968 yılında kendisiyle tanışmak için Hindistan'a giden Beatles grubu sayesinde dünya çapında ün kazanan 'guru' Yogi'nin 6 milyona yakın takipçisi bulunuyor. Bu yüzden Raam'ın sınırları Hollanda'yı aşmış durumda. ABD'nin Iowa eyaletindeki Maharishi Vedic kentinde dolarla birlikte kullanımda olan Raam, 35 eyaletteki sözleşmelerde de para birimi olarak geçiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.09.2003
392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.