Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hokkabaz'a yeni iddia

Hokkabaz'a yeni iddia

Savaş Ay'ın "Hokkabaz" filminin kendi yazdığı senaryo ile büyük benzerlikler taşıdığını iddia edip Cem Yılmaz'ı hırsızlıkla suçlamasının üzerinden iki hafta geçmeden bu kez 1989 yapımı sinema klasiği "New York Stories" (New York Üçlemesi) filmi yeni iddiaların ortaya atılmasına neden oldu.

Woody Allen, Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola'nın birlikte çektikleri, üç ayrı öyküden oluşan "New York Üçlemesi"nde Woody Allen'ın hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği "Oedipus Wrecks" öyküsünde yer alan sihirbazlık gösterisinin "Hokkabaz"daki Özlem Tekin'in sandıktan yok olma sahnesiyle benzerlikler taşıdığı iddia edildi.

50 yaşında olmasına rağmen annesinin baskısını üzerinden atamayan bir avukatın maceralarının anlatıldığı, Oedipus kompleksinin ele alındığı "Oedipus Wrecks" öyküsüyle, Cem Yılmaz'ın "Hokkabaz"da Özlem Tekin'i bir kutunun içinde yok etmesini ele alan sahnenin benzerliği tartışma yaratacak.

Allen'ın "Oedipus Wrecks" öyküsünde, Woody Allen, nişanlısı Mia Farrow ve annesini yakınlaştırmak için onları bir sihirbazlık gösterisine götürür. Şov sırasında sihirbaz, Sheldon'ın annesini sahneye davet edip onu bir sandığın içine sokar. Daha sonra sandığa kılıç saplar ve kapağı açar. Ancak kapak açıldığında anne ortadan kaybolmuştur.
573
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.