Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Hokkabaz' aklandı

'Hokkabaz' aklandı

'Hokkabaz' filminin mahkemelik olan senaryosunda bilirkişi kararını verdi ve Savaş Ay'ın 'Şeytan Torbası' adlı öyküsüyle filmin senaryosunun birbirinden farklı olduğu sonucuna vardı.

Bilirkişi raporunda "Yapılan karşılaştırma ve değerlendirmeler ışığında 'Şeytan Torbası' ve 'Hokkabaz' adlı senaryolar arasında, konu, tema, akış, mekan, karakterler, bunlar arasındaki diyaloglar ve bunların kullandığı diyalekt bakımlarından herhangi bir benzerlik içinde bulunmadıkları saptanmıştır" denildi.

Esinlenme dahi yok
Bilirkişi raporunda ayrıca "İki eser arasında esinlenme yapıldığına dair bir veriye de rastlanmadığı, her iki senaryonun da vücuda getirilen kişisel özelliklerini taşıyan, ayrı eserler oldukları sonuç ve kanaatine varılmıştır" denildi.

Savaş Ay'ın iddiası
Bilindiği gibi Savaş Ay, bir süre önce Cem Yılmaz'ın başrolde olduğu 'Hokkabaz' adlı filmin senaryosunun kendisine ait 'Şeytan Torbası' adlı senaryodan çalındığını iddia etmişti. İddia üzerine Cem Yılmaz, İstanbul 1 No'lu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak senaryoların bilirkişilerce karşılaştırılmasını istemişti. Mahkeme bu talebi onaylamış ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tekin Memiş ile Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlisi, ünlü yönetmen Barış Pirhasan'ı bilirkişi tayin etmişti.
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.