Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hobi heyecanı stresi önlüyor

Hobi heyecanı stresi önlüyor

Uzmanlar maç izlerken ya da başka bir hobide duyulan heyecanın, kandaki ''adrenalin'' ve ''noradralin'' düzeyini artırarak stresi önlediğini ve kalp sağlığını koruduğu belirtiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şan, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen yaklaşık 2 milyon kalp hastası bulunduğunu ve yılda ortalama 90 bin kişinin bu hastalığa yakalandığını söyledi.

Kalp hastalıklarının dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Şan, bu nedenle hastalanmadan tedbir alınması gerektiğini, bunun en iyi yolunun ise ''heyecan duyacak hobiler'' olduğunu belirtti.

Şan, kalp hastası olmayanlarda heyecan veren hobilerin kalbe doping etkisi yaptığını, bunlar arasında en önemlisinin ise futbol maçları olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Maç izlerken damarlarda (adrenalin) ve (noradralin) denilen iki hormonun düzeyi artıyor ve bu durumda damarlar kasılıyor. Stresi önlediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanan bu hormanların artması ilaç gibi etki yapıyor.''

Şan, heyecan sırasında damarların kasılmasının tansiyonu da yükselttiğini, bu nedenle maç izlerken tansiyon hastalarının tedbirli olması ve ilaçlarını düzenli olarak almaları gerektiğini anlattı. Şan, şöyle devam etti:

''Birçok hastalığın temelinde bulunduğu saptanan stres, bu şekildeönlendiğinde kişiyi sadece kalp yönünden değil, psikolojik sorunlar başta olmak üzere başka hastalıklardan da korumuş oluyor.

Maç sırasında kişiler tempolu tezahuratlarla bağırıp çağırdıklarından deşarj olup büyük bir rahatlama da yaşıyorlar.''

Şan, Türkiye'de ortalama yaşam süresinin uzadığını ve bu nedenle kalp hastalıklarının artışının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını belirterek, kişilerin kalp sağlığını korumada alkol, sigara, şişmanlık gibi risk faktörlerinden uzaklaşmanın yanı sıra heyecan veren hobileride ''yapılması gerekenler'' arasına almalarını önerdiklerini kaydetti.
Yayın tarihi: 19.05.2002
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.