Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hizbullah'ın 'ölüm evi' eğitim yuvası oluyor

Hizbullah'ın 'ölüm evi' eğitim yuvası oluyor

2 yıl önce aralarında İslamcı feminist Konca Kuriş'in de bulunduğu 4 kişiye mezar olan Konya'daki 'ölüm evi', zihinsel engelli çocuklara eğitim yuvası olacak.

Konya Meram'daki villa önce kiralığa, ardından satılığa çıkarıldı. Uzun süre boş kalan ev, 4 ay önce İstanbul'da oto servis istasyonu bulunan Konyalı Veli Çoban tarafından, değerinin üçte bir fiyatına, 70 bin Alman Markı karşılığında satın alındı.

Zihinsel engelli 2 çocuğu olduğunu belirten ve kendi çocukları gibi tüm engelli çocuklara destek olmak için bu villayı aldığını anlatan Çoban, şunları söyledi:

KÖTÜ İMAJI SİLDİK

"Villayı ilk aldığımda, bu üzücü olayı tam olarak bilmiyordum. Villanın pazarlığı yapılırken duydum ve devreye girerek aldım. Yıllardan beri aklımda zihinsel özürlüler için bir eğitim yuvası yapma fikri vardı. Villayı almamdaki en büyük neden de bu oldu. Hızla inşaat çalışmalarına başladığım villada, bahçe kısmına ek bir bina inşa ederek, 200 zihinsel öğrenciye hizmet verecek bir okul kuruyorum. Artık villa, özürlü çocuklara hizmet verecek, onları topluma kazandıracak bir yuva olacak."

Veli Çoban, Konca Kuriş'in cesedinin çıktığı yeri büro olarak değerlendirdiklerini, villanın geçmişteki kötü imajını tamamen sildiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Burada önemli olan, bir eğitim yuvasının kazanımı. Villayı tamamen yeniledik, geçmişten hiçbir iz bırakmadık. Burası artık sigortalıların özürlü çocuklarına ücretsiz hizmet verecek. Sigortası olmayan dar gelirli ailelerin de çok küçük miktarlarda para ödeyerek özürlü çocuklarını rehabilite edecekleri bir yuva olacak. Diğer türlü olumsuzlukların bir kenara atılması gerekir. Kaldı ki şimdiye kadar kimseye ölülerden zarar gelmedi, dirilerden geldiği kadar..."

Çoban, okul inşaatının hızla devam ettiğini, bugüne kadar 120 milyar lira civarında harcama yaptığı okulu, bu ay içinde hizmete açacağını da kaydetti.
Yayın tarihi: 05.04.2002
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.