Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hitler'in ordusunda 150 bin Yahudi

Hitler'in ordusunda 150 bin Yahudi

Amerikalı bir tarihçi, Yahudilere karşı büyük bir soykırım gerçekleştiren Hitler'in ordusunda, 150 bin dolayında Yahudi asker olduğunu ortaya çıkardı.

Amerikan Askeri Üniversitesi'nden tarihçi Prof. Bryan Mark Rigg, Reuters'a yaptığı açıklamada, araştırmaları sırasında yüzlerce eski Alman askeriyle görüşmeler yaptığını ve bu sonuca vardığını söyledi. "Hitler'in Yahudi Askerleri" adlı kitabın yazarı olan Prof. Rigg, "Nazi üniforması giyen herkes Nazi değildi. Yahudi kökenli olanların tümüne zulüm yapıldığı da söylenemez. Bu Yahudi askerler hangi taraftaydı? Askerlik hizmetlerini yapıyorlardı ancak Auschwitz toplama kampında olan bitenlere de sessiz kalmayı tercih ettiler" dedi.

Düzenli orduda görev yapmışlar
Prof. Rigg, dönemin Nazi yasalarının, aileden tamamen veya kısmen Yahudi olanların askere alınmalarına engeller getirdiğini, buna karşın yaklaşık 60 bin askerin anne veya babasının, 90 bin askerin de büyükanne veya büyükbabasının Yahudi olduğunu, bu askerlerin tümünün düzenli orduda (Wehrmacht) görev yaptıklarını belirtti. Hitler'in kendisine çok sadık seçkin SS birlikleri ise düzenli ordudan ayrıydı.

Yahudi askerlerin yanılgısı
"Bu Yahudi askerler, orduda görev yapmaktan rahatsızlık duymuyorlardı, orduya hizmet ederlerse, Nazilerin kendilerine veya ailelerine zarar vermeyeceğini sanıyorlardı" diyen Prof. Rigg, "Ama Hitler Polonya'ya saldırdıktan sonra başlayan savaş sırasında evlerine dönen Yahudi askerler, ailelerinin zulme uğradığını gördüler. Yarı-Yahudi olarak sınıflandırılan bir çok asker de 1940 yılında ordudan atıldı" şeklinde konuştu. Ordudan atılmayan çok sayıda Yahudi asker kaldığını da vurgulayan Prof. Rigg, "Yahudi kökenli bir çok subayın, Hitler'in özel izniyle orduya hizmeti sürdürdüklerini tespit ettiğini" de kaydetti. Kendisi de Yahudi kökenli olan Prof. Rigg, "tarihte, siyah ve beyaz gibi net bir ayrım yoktur" şeklinde konuştu.
585
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.