Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Hissedilen sıcaklık' öldürebilir

'Hissedilen sıcaklık' öldürebilir

Yaz günlerinde, sıcaklıktan çok, bağıl neme bağlı "hissedilen sıcaklığın" etkili olduğu bildirildi. Sıcaklık ve neme göre belirlenen hissedilen sıcaklık, canlılar üzerinde ölümle sonuçlanabilen olumsuzluklara yol açabiliyor.

Tabloya göre, 35 derece sıcaklık, bağıl nem oranı yüzde 50 olduğunda 41, yüzde 60 olduğunda 45, yüzde 65 olduğunda 48, yüzde 75 olduğunda 53, yüzde 85 olduğunda 60, yüzde 95 olduğunda 68 derece olarak hissediliyor.

40 derece sıcaklık ise bağıl nem yüzde 50 olduğunda 55, yüzde 55 olduğunda 59, yüzde 65 olduğunda 72 derece olarak algılanıyor.

Hissedilen sıcaklığın 55 derecenin üzerine çıkması halinde, ısı veya güneş çarpmasına bağlı olarak termal şok yaşanabiliyor.

Hissedilen sıcaklık 41 derecenin üzerine çıkarsa, güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği, fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak şiddetli termal stresle birlikte ısı çarpması görülebiliyor.

Hissedilen sıcaklığın 32 derecenin üzerine çıktığı hallerde, fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak kuvvetli termal stresle birlikte ısı çarpması, ısı krampları ve ısı yorgunlukları ortaya çıkabiliyor.

Hissedilen sıcaklığın 25 derecenin üzerine çıkması halinde dahi, fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde birçok rahatsızlık meydana gelebiliyor.

ANTALYA RAHATLIYOR

Bunaltıcı sıcakların egemen olduğu, nem oranının yüzde 88'lere ulaştığı Antalya'da, hava sıcaklığının artmaya devam edeceği, nem oranının ise düşeceği bildirildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, önümüzdeki günlerde sahil kesimlerinde yağış beklenmezken, iç kesimlerin yüksek kısımlarında, yer yer yağış görülecek.

Öneriler

Sıcak havalar, ölümle sonuçlana bilen rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu riskleri en aza indirebilecek bazı önlemler şöyle sıralanıyor:

İnsanlar ve hayvanlar, kapalı ve park edilmiş araç içinde bırakılmamalı.

Alkollü, çok şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalı.

Bol su içilmeli, spor ve aktiviteler, sabah erken ya da akşam geç saatlerde yapılmalı.

Mümkün olduğunca serin ortamlarda bulunulmalı.

Klima yoksa perde ve pancurlar kapatılmalı, pencerelerden karşılıklı esinti yaptırılmalı ve vantilatör kullanılmalı.

Dışarda çalışanlar sık sık ara vermeli. Az, ancak sık yenilmeli, hafif ve dengeli beslenilmeli.

Dışarı çıkarken koruyucu güneş kremi sürülüp, 10-15 santimetre geniş kenarlı şapka takılmalı.

Bol, geniş ve ince kıyafetler giyilerek güneşin zararlı ışınlarından korunulmalı.

Bebeklere ince ve hafif kıyafetler giydirilmeli.

Sıcaktan hastalanan kişilerde başdönmesi, bulantı, başağrısı, kas krampları görülür. Bu durumda önce serin yere geçilmeli, biraz dinlenmeli ve ağır ağır soğuk su içmeli, rahatsızlanan kişinin durumunda düzelme olmazsa doktor yardımı istenmeli. (Hürriyet)
Yayın tarihi: 03.07.2002
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.