Magazin

Hıristiyan ABD'liye camide cenaze

Hıristiyan ABD'liye camide cenaze

İncirlik'in ABD'li personeli 61 yaşındaki Clinton White'ın cenaze töreni, camide Türk imam ve Amerikalı papazın ayrı ayrı okuduğu dualarla tam bir hoşgörü ortamında gerçekleşti.

Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Adana İncirlik Üssü'nde görevli 61 yaşındaki Clinton White'ın cenazesi, tam bir hoşgörü ortamında toprağa verildi. Hıristiyan Amerikalı White'ın cenazesi, İncirlik Beldesi'ndeki camide Türk imam ve Amerikalı papazın ayrı ayrı dualar okuduğu dualardan sonra, İncirlik Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yer destek hizmeti veren Vinnel Brown and Root (VBR) şirketinde müdürlük yapan, bir süredir de Almanya'da görevini sürdüren Clinton White, bu ülkede geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

İncirlikte görev yaptığı sürede tanıştığı bir Türk kızı ile evlenip, Adana'ya yerleşen White'ın cenazesi, kendisinin vasiyeti üzerine ailesinin isteğiyle İncirlik'e getirildi.

İncirlik Üssü'nden ambulansla alınan cenaze, önce beldedeki İncirlik Merkez Cami'ye getirildi. Cenaze törenine 15 yıllık eşi Mevlüde ve 11 yaşındaki oğlu Can White, akrabaları, üsteki Amerikalı mesai arkadaşları ve belde halkı katıldı.

Kuran ve İncil

Cami imamı Necati Aktaş, Kuran'dan bazı ayetler okuyup dua ettikten sonra, yakınlarına başsağlığı diledi.

Konuşmasını Fatiha okuyarak bitiren cami imamından sonra Amerikalı papaz Edwin Jones da İncil'den bölümleri de içeren kısa bir konuşma yaptı. Ölen Amerikalı White Müslüman olmadığı için törende cenaze namazı kılınmadı.

Daha sonra bir araçla İncirlik Mezarlığı'na götürülen cenaze, burada toprağa verildi. Tabutun açılan mezara konulmasından sonra asker olduğu için adını vermekten kaçınan, üsteki kilisede görevli başka bir papaz İncilden bölümler okuyup, dua etti. Mezarlığa da giden cami imamı Aktaş burada da dua etti.

Müslüman mezarlığında Hıristiyan mezarı

Ölenin ruhuna Fatiha okunmasından sonra törene katılan Amerikalılar getirdikleri çiçekleri tabutun üzerine attı. Ardından da mezar kapatılıp, eşi ve akrabaları üzerine çiçek bıraktı. Böylece, Müslüman mezarlığında ilk kez bir Hıristiyan mezarı da yerini almış oldu.

Adana'nın komşu kenti Mersin'de 1934'de kurulan Şehir Mezarlığı'nda Müslüman, Hıristiyan ve Musevilerin yan yana mezarlarının bulunması dikkat çekerken, İncirlik'te de 2000'li yıllarda böyle bir görünüm oluşabileceği belirtildi.

Papaz ve hoca ne dedi?

İmam ve papazın ayrı ayrı dualar okuyarak son yolculuğuna uğurladığı White'ın cenaze töreni Türk Müslümanların hoşgörüsünü de yansıttı.

Dinlerin kutsal olduğunu belirten imam Necati Aktaş, "Bütün dinlerin tamamlayıcısı olarak Müslümanlık vardır. Biz her dine açığız. Müslümanlık hoşgörü dinidir zaten. İnsanın olduğu her yerde Müslümanlık vardır. Müslümanlık insanın icraatlarına, yaptığı hizmetlere bakar, ona değer verir. Bu kardeşimiz de insanlığa hizmet verdiği için, insanlık borcu ve din görevlisi olarak burada bulundum" dedi.

Amerikalı üsde görevli papaz da, bu hoşgörünün dünya barışına örnek olmasını isteyerek, "Müslümanlık ve Hıristiyanlık dinleri birbirine de çok benzer. Her ikisinde de tek Tanrı var" dedi.
Yayın tarihi: 17.04.2002
929
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.