Magazin

Hiperaktiflik doğumla geliyor

Hiperaktiflik doğumla geliyor

Aşırı hareketli, söz dinlemeyen, yerinde duramayan hiperaktif olan çoçuklar, doğuştan bu hastalığa yakalanıyor. Psikiyatri uzmanı Dr. Aytül Şimşek, "Hiperaktivite, doğumdan itibaren mevcut olan bir hastalıktır" dedi.

Hiperaktifliğin bebeklik dönemlerinde uyku azlığı, bozuk uyku düzeni, uyaranlara aşırı duyarlılık, ısı, ışık ve gürültü gibi çevresel değişikliklere aşırı tepki ile ortaya çıktığını belirten İbni Sina Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aytül Şimşek, çocukların oyun çağına geldiklerinde, aşırı hareketlilik gösterdiklerini, oyun ve oyuncaklara yaşlarından beklenen odaklaşmayı yapamadıklarını, bu tür değişimlerin annelerin dikkatini çektiğini ancak, hastalığa tanı konulmasının okula başlama dönemlerinde olduğunu söyledi.

Dr. Aytül Şimşek, "Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve ataklık özellikle okul döneminde grup içinde arkadaşlarını rahatsız edici düzeye varmaktadır. Hareketler amaca yönelik değildir. Bu tip çocuklarda zeka düzeyi normal olmakla birlikte dikkatlerini odaklayamadıklarından dolayı genellikle öğrenme güçlüğü ve okul başarısızlıkları gösterebilirler.

Kısa sürede ilişki kurarlar ancak, arkadaş olamazlar. Tehlikeleri kavrayamazlar ve kazalara uğramamaları için sıkı bir denetim gereklidir. Hastalığın tedavisinde, çocuğun gereksinimlerine cevap verilmeli, ilgili ve sevecen olunmalıdır. Aşırı hoşgörülü ve aşırı disiplinli tutumlardan uzak durulmalıdır" dedi.
(aa)
Yayın tarihi: 05.10.2002
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.