Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hint usulü uzun evlilik

Hint usulü uzun evlilik

İsveçli Alamsa-Marcos çiftinin düğününde, kendileri hariç İsveç'i hatırlatan hiçbir şey yoktu. Batı'da yeni evlilik modası, beraberlikleri daha uzun sürsün diye Hindistan'da nikâh kıymak.

Batılı çiftler arasında yeni moda Hindistan'da evlenmek. Hindistan'ın kutsal ayinlerinin evliliklerinin daha uzun olmasını sağlayacağını düşünen âşıklar, soluğu bu ülkeye giden uçakta alıyor. Batılı çiftlerin evlenmek için seçtiği şehirlerin başında ise Rajastan bölgesindeki Jaipur geliyor. Britanya'nın BBC televizyonu, bu eğilime uyan Batılı çiftlerden birinin düğününü yerinde izledi. İsveçli Marcos ve Alamsa çiftinin düğün törenlerinde kendileri hariç İsveçli olan hiçbir şey yer almadı.

Düğünümüz 'haveli'de
Tören, haveli adı verilen ve Hintli zenginlerin yaşadığı geleneksel bir evde yapılıyor. Evlilik ayini için ise abartılı şekilde dekore edilmiş ve mandap adı verilen ayrı bir alan kuruluyor. Burada yakılan kutsal ateşin çevresinde çift yedi kez dönerken, bir Hintli rahip kutsal mantralar okuyor. Mantraların anlamadıkları sözleri, Batılı çiftleri kendi dillerinde ettikleri yeminlerden daha çok etkiliyor. Çiftler Hint inançlarına uygun bir şekilde yapıldığı takdirde evliliklerine bir zarar gelmeyeceği inancını taşıyor.

Evlilik acenteleri
Tıpkı tören gibi, gelin ve damadın kıyafetleri de geleneksel Hint giysileri oluyor. Gelin rengârenk ve işlemeli Hint usulü gelinliğin yanı sıra, ellerine de mehndi adlı Hint kınasından yerel desenler yaptırıyor. Batı'da evlilik turları düzenleyen seyahat acentelerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. BBC'nin izlediği düğünün gelini Alamsa gibi birçok Avrupalı genç, kendi medeniyetlerinde evliliklerin artık pek sağlam olmadığı görüşünde. Jaipur'un ardından düğün törenleri için en çok tercih edilen diğer şehirler ise Puşkar, Udaypur ve Jaisalmer.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.07.2004
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.