Magazin

Hıçkırığı ameliyat kesti

Hıçkırığı ameliyat kesti

Geçirdiği felç sonucu hıçkırık atakları başlayan ABD'li, bir yıl boyunca sürekli hıçkırdı. 50 yaşındaki Teksaslı'nın göğsüne yerleştirilen bir cihaz, hıçkırık ataklarını tamamen kesti.

50 yaşındaki Teksaslı Shane Shafer'in hıçkırığı geçen yıl felç geçirmesiyle başladı. Hiç kesilmeyen hıçkırığın verdiği ağrılardan kurtulmak için günde 10 ağrı kesici ilaç alan ya da kendini kusturan Shafer, sonunda ameliyat masasına yattı.

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde Shafer'in göğsüne yerleştirilen bir cihaz sayesinde hıçkırık kesildi. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Bryan Payne ve Dr. Robert Tiel, Shafer'in sorununun 'vagus siniri' adı verilen bir ana sinirde felçle ortaya çıkan bir düzensiz işleme olduğunu ortaya çıkardı. Doktorlar, felçle beyinde vagus siniriyle ilişkili hücreler ve diyaframı destekleyen sinirler arasında anormal bir ilişki meydana gelmiş olabileceğini düşündü.

Diyaframda ani kasılma
Doktorlar bu problemi gidermek için ameliyatta Vagus Sinir Uyarıcısı (VNS)
adı verilen bir cihaz kullandı. Göğüse yerleştirilen bir jeneratörden aldığı elektrik akımlarını boyundaki sinire aktaran cihaz yerleştirildikten sonra Shafer'in hıçkırık atakları kesildi ve bir daha da geri gelmedi.

Hıçkırık, göğüs boşluğu ve karın boşluğunu birbirinden ayıran bir kas oluşumu olan ve nefes almada önemli rol oynayan diyaframdaki ani kasılmalar olarak açıklanıyor. Kasılmalar tekrarladıkça ses telleri arasındaki boşluk içeriye giren havayı kontrol etmek için kapanıyor ve hıçkırık ortaya çıkıyor. Birçok durumda hıçkırık, boyundan göğse uzanan sinirlerde meydana gelen rahatsızlığa bağlanıyor.

Hiçbir amaca hizmet etmeyen hıçkırık, normalde kendiliğinden geçiyor. Ancak uzun süreli hıçkırık atakları ciddi hastalıklara, hatta ölüme yol açabiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.07.2004
497
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.