Magazin

'Hicaz makamı' iktidarsızlık ilacı

'Hicaz makamı' iktidarsızlık ilacı

Osmanlı'da musikinin her makamı ayrı bir hastalığı tedavi ediyordu. "Hicaz makamı-cinsel gücü artırır", "buselik-bel ağrıları", "rehavi makamı-baş ağrısı".

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalı öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ratıp Kazancıgil, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türk Sanat Müziği'nin her makamının ayrı bir hastalığın tedavisinde kullanıldığı söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Kazancıgil, Hicaz makamınının cinsel olarak yetersiz olan hastaları tedavi etmekte kullanıldığını belirterek, "Osmanlılar hastaları müzikle tedavi etmek için Edirne Bayezit Külliyesi'nde bulunan şifahaneyi inşa etti. Burada hastalığın türüne göre, ayrı makamlarda müzik dinletilerek tedavi yapılıyordu. Örneğin, Hicaz makamı cinsel yönden insanı uyarma özelliğine sahip. Aynı zamanda idrar zorluğuna da iyi geliyor" diye konuştu.

Kazancıgil, Osmanlılarda kullanılan müzikle tedavi yönteminde hangi makamların hangi tür rahatsızlıkları iyileştirdiğini şöyle sıraladı:

-Hicaz makamı: Seks gücünü artırır, iktidarsızlığa iyi gelir, idrar yolları tedavisinde.
-Rast makamı: Havale ve felç tedavisinde.
-Irak makamı: Psikolojik bozukluk, çabuk sinirlenen hastaların tedavisinde.
-İsfahan Makamı: Zihni açar, zekayı artırır, anıları tazeler.
-Rehavi makamı: Baş ağrısında.
-Büzürk makamı: Ateşli hastalıklar, zihni temizler, ümitsizlik ve korkuyu uzaklaştırır, fikre yön verir.
-Zengule makamı: Kalp hastalıklarına iyi gelir.
-Buselik makamı: Bel ağrıları.
-Uşşak makamı: Kalp, karaciğer, sıtma ve mide hastalıklarında.
Yayın tarihi: 14.03.2002
587
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.