Magazin

"Heykelleri halka yakın değildi"

"Heykelleri halka yakın değildi"

Türkiye´nin önde gelen heykeltıraşlarından Prof.Dr. Tankut Öktem, Irak´ta Saddam Hüseyin heykellerinin yıkılmasıyla ilgili olarak, "Görünen o ki, Saddam Hüseyin, heykellerinde de yalnızdı. Eğer heykelleri halkla lideri bütünleştirecek unsurlar içerseydi, kolay kolay yıkılmazdı" dedi.

Yurtiçi ve yurtdışında yaptığı dev boyutlardaki heykellerle tanınan Prof.Dr. Öktem, Irak´takine benzer rejimlerde kurulan heykellerin hep aynı sonu yaşadığını, Rusya, Çin ve Doğu Bloku ülkelerinde de durumun farklı sonuçlanmadığını söyledi. Prof.Dr. Öktem, Irak´ta yıkılan Saddam Hüseyin heykellerini, "normal bir heykeltıraşın yapabileceği, pek sanatsal değeri bulunmayan eserler" olarak gördüğünü dile getirdi.

"ARAP DÜNYASINI EGEMENLİĞİNE ALACAKTI"
ABD askerleri Bağdat´a girdikten sonra kent meydanında bulunan heykelde Saddam Hüseyin´in bir elinin uzakları gösterir şekilde canlandırıldığını ifade eden Prof.Dr. Öktem, şöyle konuştu: "Saddam Hüseyin, hayatı boyunca hep Arap birliğinin liderliğine oynadı. Onun ümitleri içinde, başarıya ulaşmak, emperyalistlerle işbirliği yapan Arap ülkelerini ortadan kaldırmak ve petrol gelirlerini artırmak vardı. Dolayısıyla, Fas´tan Irak´a kadar olan tüm Arap dünyasını kendi egemenliğine alacaktı. Benim görüşüme göre, heykelde eliyle gösterdiği hedef de, bu düşüncesini yansıtıyordu." Prof.Dr. Öktem, Saddam Hüseyin´in "tek adam" olmasının heykellerine de yansıdığına işaret ederek, "Görünen o ki, Saddam Hüseyin, heykellerinde de yalnızdı. Eğer heykelleri halkla lideri bütünleştirecek unsurlar içerseydi, kolay kolay yıkılmazdı" diye konuştu.

"SEZAR, BÜTÜN HEYKEL ATÖLYELERİNİ SATIN ALMIŞTI"
İnsanlık tarihinde heykel sanatının gelişmesiyle, gücü elinde bulunduranların, heykellerini yaptırdıklarının görüldüğüne dikkati çeken Prof.Dr. Öktem, eski Yunan tapınaklarında, tanrılarla birlikte savaşırken resmedilen veya heykelleri yapılanların da iktidarda olanları sembolize ettiğini kaydetti. Prof.Dr. Tankut Öktem, Roma İmparatoru Sezar zamanında, Anadolu´daki heykel sanatının en parlak dönemini yaşadığını belirterek, bunda Sezar´ın, kendi büst ve heykellerini yapmaları için Anadolu´da bulunan bütün heykel atölyelerini satın almasının önemli rol oynadığını sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 11.04.2003
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.