Magazin

Hey Simpson, bırak çocukların yakasını!

Hey Simpson, bırak çocukların yakasını!

Simpson ailesinin obur reisi Homer'ın yediği abur cuburlar, çocukların beslenme düzenini bozuyor.

Televizyon kahramanları, çocukların yeme alışkanlıkları üzerinde olumsuz etki yapıyor. Ailelerden alınan yanıtlara göre Simpson ailesi adlı çizgi dizinin kahramanı Homer Simpson yediği çöreklerle sağlıksız bir yaşam için teşvik edici bir model. 'Biri Bizi Gözetliyor' tarzı programlarda tüketilen şekerlemeler de özendiriciliği nedeniyle eleştiriliyor. Obezite çocuklarda artarken, uzmanlar televizyon karakterlerini 'ciddi sorun' diye tanımlıyor.

Britanya'daki marketler zinciri Somerfield'in yap-tığı ankete katılan 2 bin anne-babadan üçte ikisi, televizyon karşısında yediği yağlı ve şekerli çöreklerle çocukların hafızasında yer eden çizgi kahraman Homer Simpson'ın sağlıksız yaşam promosyonu yaptığına inanıyor.

Obezitede büyük artış
1990'ların başından bu yana obezite oranı 2-4 yaş grubu çocuklar arasında ikiye, 6-15 yaş arasında ise üçe katlanmış durumda. Ankete katılan ailelerin yarıdan fazlası, çocuklarının ısrarlarına dayanamayarak 'favori yiyecekleri'ni aldıklarını söyledi. Araştırma sonucunda, model alınabilecek yeni ve güvenilir karakterler yaratarak, çocuklar arasında sağlıklı beslenme kampanyası başlatılmaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi.

Bir başka araştırmada da hükümetin önerdiği beslenme programının aksine okul çağındaki çocukların üçte ikisinin yeterince sebze-meyve tüketmediği görülmüştü. Araştırmalarda 12 yaş grubunun en sağlıksız beslenen çocuklar olduğu tespit edildi. İlkokul, ortaokula göre sağlıklı beslenmeye teşvik etme konusunda daha başarılı. Ankette, çocukların gıdaların nasıl temin edildiğiyle ilgili büyük bir bilgi eksikliği olduğu da ortaya çıktı. Çocukların beşte biri sığır etinin domuzlardan, sekizde biri peynirin tereyağından yapıldığını zannediyor. Çocukların altıda biri ise brokolinin gelişimini tamamlamamış ağaç olduğu kanısında.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.08.2005
573
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.