Magazin

Hey Nick, annen geldi!

Hey Nick, annen geldi!

ABD'li anne, Irak'taki oğlunun 'Burası tehlikeli, gelme' uyarısı ve adres bile vermemesine karşın yola çıktı. Anne, sonunda başında 'çarşaf'ı, elinde kekiyle kampın kapısına dayandı.

Susan Galleymore bir asker annesi. Irak'ta askerlik yapan oğlunu görmek için yasak dinlemeyen anne, ABD'nin California eyaletinden kalkıp 7 bin 400 mil (yaklaşık 12 bin km) yol kat ederek amacına ulaştı. Oğlunun uyarılarına ve yerinin nerede olduğunu bile söylememesine rağmen beş aylık hasrete dayanamayan 48 yaşındaki anne çabasının karşılığını oğluyla 90 dakika görüşerek aldı.

Nick, tehlikeli diye adres vermedi
Galleymore ayrı kaldıkları beş ay boyunca oğlu Nick'le sadece e-posta yoluyla haberleşebiliyordu. Sonunda Irak'a gidip Nick'i görmeye karar vermiş, ancak oğlu Irak'ın onun için çok tehlikeli olduğunu söylemiş ve adresini vermeyi reddetmişti. Ama ısrarlı anne oğlunun yazdığı mektuplardaki ipuçlarını birleştirip, bulunduğu üssün yakınlarında çalışan gazetecilerden de bilgi edinerek 'Code pink' adlı barış eylemcileriyle beraber yola koyuldu.

Şans eseri kurtuldular
Irak savaşına karşı olan bu eylemci grup, geçen aylarda da Irak'a seyahatler düzenleyip, asker çocukları aileleriyle buluşturmuştu. Aslında oğlu onu gelmemesi için uyarırken haklıydı. Ürdün'den Bağdat'a yaptığı 12 saatlik yolculukta konvoylarındaki üç araç soyulmuş, şans eseri kimseye zarar gelmemişti.

"Amacım kötü değil"
Code pink ekibi önce hastane, kimsesizler yurdu ve politikacıları ziyaret ederek işgalin görünmeyen yüzünü araştırmak üzere yola çıkmıştı. 1 Şubat günü Galleymore, Bağdat'ta oğlunun olduğu askeri kampın önündeydi. Başındaki çarşafla kampın kapısındaki askerlere yaklaşan Galleymore, "Size doğru yaklaşıyorum, amacım kötü değil" diye seslendi. Askerler aracına geri dönmesini söyledi. Çarşafını açarak pasaportunu gösteren anne, bir süre sonra askerleri ikna etti.

Oğluna kek getirdi
Ardından da kamptaki hoparlörden bir anons duyuldu: 'Hey Nick, annen burada!' Ve sonunda Galleymore, dünyanın diğer ucundan asker oğlu için getirdiği kekleri verip, ilk kez üniformasıyla gördüğü evladına sarılmanın mutluluğunu yaşayabilmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.04.2004
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.