Magazin

Herkes birer televizyon doktoru

Herkes birer televizyon doktoru

Yeni salgın, TV'de gördüğü ya da gazetede okuduğu hastalığı kendine yakıştırıp, yine okuduğu sağlık haberiyle teşhis koymak.

Sevdikleri televizyon dizilerinde gördükleri hastalıkların belirtileriyle doktora başvuranlar artıyor.

Britanya'da ülke çapında 200 doktorla görüşülerek gerçekleştirilen ankette, her 10 doktordan dokuzu, televizyonda gördüğü ya da gazetelerde okuduğu hastalıkların şikâyetleriyle gelen hastaları olduğunu, birçok kişinin okudukları ya da gördükleri yüzünden paranoya yaptığını söyledi. Hastaların çoğunun daha doktora gelmeden kendi teşhislerini koydukları belirtildi.

Norwich Sağlık Hizmetleri Birliği doktorları medyada yer alan sağlık haberlerinin hastaları kendi kendine teşhis koymaya sevk ettiğini, hastaların doktorlardan önce yakınlarından tavsiye almaya başladığını söyledi.

1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma da bu görüşü doğruladı. Katılımcıların üçte biri yaşadıkları belirtilerin nedeniyle ilgili danıştıkları kişiler için bir numaraya arkadaş ve ailelerini, iki numaraya da tıp kitapları, sağlık telefon hatları ve interneti koydu.
Araştırmayı kaleme alan Dr. Doug Wright, "Bedenlerimizin farkında olmak, oluşan değişikliklerin nedenlerini zengin bilgi kaynaklarından araştırmak her zaman iyi bir başlangıç. Ancak ciddi şüpheler söz konusuysa ilk başvurulacak adres doktorlar olmalı" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.04.2005
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.