Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her ülkenin mimiği ayrı

Her ülkenin mimiği ayrı

Dünyanın değişik ülkelerinde bilinen belli başlı yüz mimikleri farklı anlamlar için kullanılıyor.

İnsanların bazı duygu ve düşüncelerini anlatmak için kullandıkları mimikler değişik ülkelerde farklı anlamlara gelebiliyor. Bilinen belli başlı yüz mimikleri ve ülkelerdeki anlamlarından bazıları şöyle sıralanıyor:

- Kaşları yukarı kaldırmak: Tonga adalarında kaşları yukarı kaldırmak `evet' ya da `onay' anlamında kullanılır. Peru'da bu mimik `para' veya `hesabı ödeme' anlamına gelir. Türkiye'de ise `hayır' anlamında kullanılır.

- Gözleri kırpıştırmak: Tayvan'da birisine göz kırpmak çok büyük saygısızlık olarak kabul edilir.

- Tek gözü kırpmak: Avrupa'da ve Türkiye'de birisine tek gözü kırpmak işaret vermek anlamına gelir. Avusturalya'da ise arkadaşça dahi olsa bir kadına göz kırpmak saygısızlık olarak kabul edilir.

- Tek göz kapağını tek elle aşağıya çekmek: Avrupa'da ve bazı Latin Amerika ülkelerinde bu işaret `dikkatli ol' ya da `tehlikeye karşı hazırım' anlamında kullanılır.

- Kulak memesini ya da kulak arkasını kaşımak:İtalya'da bu mimik erkeğin kadınsı özellikleri olduğunu bildirir.

- Kulak memesini tutmak yada kaşımak: Bu mimik Hindistan'da saygı belirtir. Hindistan'nın bazı bölgelerinde ise bu işaret yapılan işten pişmanlık duyulduğunu belirtmek için kullanılır. Buna benzer bir mimik de Brezilya'da vardır. Birisinin kulak memesini baş ve işaret parmağınızla bastırarak tutmak o kisiye değer verdiğinizi ve saygı duyduğunuzu gösterir.

- Yanaktan makas almak: İtalya'da bu işaret övgü ve hayranlık belirtisi olarak kullanılır.

-Çeneyi okşama: Yunanistan'da, İtalya'da ve İspanya'da bu işaret `çekici' anlamına gelir.

-Buruna aşağıdan işaret parmağı ile dokunmak:Bu işaret Avrupa'nın pek çok ülkesinde alay anlamındadır.

- Buruna hafifçe vurmak: Bu işaret İngiltere'de sır gerektiren bir konuyu işaret etmek için kullanılırken, İtalya'da dostça bir uyarı işareti olarak kullanılır.
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.