Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her şey Guinness'e girebilmek için

Her şey Guinness'e girebilmek için

Dünyanın en ilgi çekici rekorlarının kayıtlı olduğu Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için, Türkiye'den günde en az üç kişi ya da kurum başvuruda bulunuyor.

Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi ve İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Orhan Kural, Türkiye'den çok sayıda kişinin, ilginç rekor denemeleriyle kendisine başvuruda bulunduğunu söyledi. Türkiye'den aralarında en uzun burun ve çamaşır ipi gibi şu an 13 rekorun kitapta yer aldığını belirteren Kural, "Her gün en az üç müracaat alıyorum. Çok sayıda kişi ve kurum başvuru yapıyor. Dikkate aldığımız müracaatları Guinness'in Londra'daki merkezine gönderiyorum. Eğer gerçekten dünyanın ilgisini çekiyorsa ve daha önce aynısı yapılmamışsa, rekorlar kitabına alınıyor" dedi.

En az dört ay önce başvuru
Türk insanının rekora çok meraklı olduğunu belirten Kural, "Noterden belge alarak veya fotoğraf çekerek kitaba adını yazdıracağını sanıyor. Denemeyi yaptıktan sonra başvuru yapıyorlar. Sonra da yaptıkları askıda kalıyor. Kesinlikle böyle birşey yok. Adını kitaba yazdırmak isteyen kişi ya da kuruluşların, en az dört ay önceden bana başvurmaları gerekli" diye konuştu.

Bir ipte 42 bin 300 çamaşır
Adana'dan, Güney Rotary Kulübü'nün 16 mayısta 42 bin 300 çamaşırı ipe sererek yaptığı denemenin kitaba girmek üzere olduğunu ifade eden Kural, gözünden süt fışkırtan İlker Yılmaz'ın rekor denemesinin kitaba girmesine de kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

Kural, Türk Hava Kurumu'ndan Hakan Zengin'in Eskişehir'de 17 haziranda paraşütle 433 metrekarelik Türk Bayrağı ile atlaması, Antalya'da 12 mayısta Akdeniz Üniversitesi'nden bin 983 öğrencinin 'dünya barışını korumak' adına aynı anda balon patlatmasının da kitaba kabul edilme şansı çok yüksek denemeler olduğunu vurguladı.

En meraklı Konya
Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için özellikle Konya'dan çok sayıda müracaatta bulunulduğunu anlatan Kural, şunları kaydetti: "Rekora en meraklı il Konya. En fazla müracaatı buradan alıyorum. Geçenlerde en büyük çantayı bu ilde yaptılar. Ancak, önceden müracaat etmedikleri için denemeleri kabul edilmedi. Çok üzüldüler, şimdi yeniden hazırlanıyorlar. Yine bu hafta, Konya Şekerspor adına bir kişi, bisiklet üzerinde en fazla kalma rekorunu deneyecek. Bu kişinin amacı 55 saat bisiklet üzerinde kalmak."

En büyük fötr şapka geliyor
Kural, Ankara'dan Necati Korkmaz adlı bir şapka imalatçısının da dünyanın en büyük fötr şapkasını yapmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, yıl sonuna kadar Türkiye'nin, Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alan rekor sayısının 17'yi bulabileceğini söyledi.
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.