Magazin

Her şey daha zayıf çocuklar için

Her şey daha zayıf çocuklar için

Britanya'daki okullarda sağlıklı yemekler verilecek. ABD'de bir sağlık sigorta şirketi, çocukları zayıflatacak video oyunu çıkardı.

Aşırı şişmanlıkla boğuşan ABD ile Britanya, çocukları obeziteden koruyacak önlemler peşinde. Jamie Oliver, Britanya'nın en ünlü mutfak şefi. Yaptığı televizyon programlarıyla ün kazanan Oliver, ülke çapında okullarda beslenme tarzının iyileştirilmesi için kampanya başlattı.

Televizyondaki programı aracılığıyla yürüttüğü kampanyaya destek için bir süredir hükümet yetkilileri ve partilerle görüşme yapan Oliver'e sonunda Britanya Başbakanı Tony Blair olumlu yanıt verdi.

Britanya'da artık hükümet kararıyla ayrılan 280 milyon pound'luk bütçe, okullardaki malzemelerinin iyileştirilmesinden, yemek dağıtım hizmetlilerinin eğitimine kadar değişik alanlarda kullanılacak.

'Beni Daha İyi Besle' kampanyası için 271 bin 677 imza toplayan Oliver, okullarda verilen yemeklere çok küçük bütçeler ayrıldığını, kullanılan malzemelerin eksik ve kalitesiz olduğunu, ücretlerin biraz daha artırılmasının ülkedeki her bir çocuğun sağlığına katkı sağlayacağını söylüyordu.

Daha önce her yemek başına 37 penny (80 Ykr) ayıran okullarda ilkokullar için bu fiyatın yemek başına 50 penny'ye (1.25 YTL), ortaokullar için 60 penny'ye (1.50 YTL) çıkarılması planlanıyor. Bu parayla çocuklara daha fazla sebze ve meyveye dayanan, sağlıklı yiyecekler hazırlanacak.

Tedavi maliyetini düşürecek oyun
ABD'nin obez çocukları ise 'Dance Dance Revolution' adlı oyunla zayıflamaya başladı.
Batı Virginia Kamu Çalışanları Sigorta Ajansı, Japon yapımı oyunun ABD'deki dağıtıcısı Konami firmasıyla yaptığı anlaşmayla, tedavi maliyetini düşürmeyi planlıyor. Yetkililer, "Obezite bize geçen yıl 77 milyon dolara mal oldu. Bu masrafları indirmek zorundayız" diyor.

Şirket 60 bin dolar bütçe ayırdığı çalışmada oyun konsolu, ona bağlı dans pisti ve gereken yazılımı altı ay boyunca karşılıyor. Oyun öncesi yapılan testler aileleri dehşete düşürmüş. Çünkü sadece tansiyon ve kolesterol sorunları beklenirken, çocuklarda damarlara kan akışının da güçleştiği fark edilmiş. Oyunda kare şeklinde bir metal mat üzerinde oklar var. Oyuncunun, seçtiği müzik eşliğinde, televizyonda yanan okun mat üzerindeki karşılığının üzerine basması gerekli.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.04.2005
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.