Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her öğretmene bir bilgisayar

Her öğretmene bir bilgisayar

Türk Eğitim-Sen, her öğretmenin taksitle bir bilgisayar ve web sayfasına sahip olmasını öngören proje hazırlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı´na sundu.

Türk Eğitim-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı´nın başlattığı ´´Eğitim Reformu´´na katkı çalışmaları çerçevesinde, bütün eğitim çalışanlarını bilgisayar sahibi yapma ve eğitim amaçlı bir Web sitesi oluşturma projesi hazırladı.

Bilgisayar ve Web sayfası
Her öğretmenin bir bilgisayar ve Web sayfasına sahip olması gerektiği vurgulanan projede, ´´e-eğitim´´ dönemine geçilmesini sağlamak için, eğitim çalışanlarının cazip fiyatlar ve taksitle bilgisayar sahibi olması gerektiği ifade ediliyor.

Bu doğrultuda, Pentium 4 sınıfı bir bilgisayarın gümrük vergisi, KDV ve bayi karı gibi nedenlerle kullanıcıya 800 ile 1000 dolar arasında bir fiyata mal olduğu belirtilen projede, bilgisayarların gümrük vergisi ve KDV´den muaf tutularak maliyetinin 300-400 dolara kadar düşürülebileceği kaydediliyor.

Bu fiyatların üzerine vakfa gelir amacıyla eklenecek 20 dolarlık Milli Eğitim Vakıf karı ve 30 dolarlık İnternet servis sağlayıcı ücreti ile maliyetin en fazla 350-450 dolara kadar çıkacağı anlatılan projede, bu meblağdaki bilgisayarın da öğretmenlere uygun taksitle, devir yasağı getirilerek satılması gerektiği belirtiliyor.

Bilgisayar sahibi olan öğretmenlere daha sonra Web adresi, alanı ve e-posta adresinin verilmesi öngörülen projede, öğretmen kimliği haline dönüştürülecek İnternet adreslerinin öğrenci ve velilere de açık olması isteniyor.

Ayrıca, önceki yıllarda ´´Bilgisayar Destekli Eğitim´´ kampanyası çerçevesinde çeşitli okullarda bilgisayar sınıfları kurulmasına karşın, istenilen verimin alınamadığı ifade edilerek, bu proje ile ´´bilgisayarlar bozulmasın´´ düşüncesiyle kapalı tutulan sınıfların kapılarının da açılacağı kaydediliyor. Türk Eğitim-Sen Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından hazırlanan projenin, Milli Eğitim Bakanlığı´na sunulduğu, sonuç beklendiği bildirildi.
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.