Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her kilonun bir adı var

Her kilonun bir adı var

Günümüz insanının en büyük problemlerinden biri olan şişmanlıkla ilgili internette yer alan "www.eczanemonline.com.tr" sitesinde fazla kilolar "mutluluk kiloları", "üzüntü kiloları" ve "kargaşa kiloları" şeklinde adlandırılıyor.

Sante Group'a ait "eczanemonline" sitesindeki "zayıflama dosyası"nda, şişmanlık nedenleri ve yöntemleri hakkında bilgiler verilirken, psikolojik ve fiziksel sağlığı tehdit edecek açlık rejimlerinden kaçınılması uyarısında bulunuluyor.

Şişmanlığın nedenlerinin genetik yapı, hormonlar, beslenme, hareketsizlik, stres, ilaç ve operasyon olarak belirtilen sitede, zayıflama yöntemleri hakkında da aydınlatıcı bilgiler yer alıyor.

Fazla kilolar, alınma şekillerine göre adlandırıldığı sitede, kilolara verilen adlar şöyle:

Mutluluk kiloları: Büyük sevinçlerde, dostlarla paylaşılan çoşkuluanlarda, düğün ve bayramda, tatillerde, seyahatlerde ve içmek alışkanlık ve adettir. Bu mutlu olaylar, ardından fazla kiloları getirir.

Üzüntü kiloları: Psikolojik sorunlar, insanın dengesini, dolayısıyla da psikolojisini etkiler. Her insanın sıkıntılı anlarda tepkisi farklıdır ama içine düştüğü boşluğu buzdolabından gidermeye çalışanlar da az değil.

İşsizlik kiloları: Kendini toplumda işe yaramayan gereksiz biri olarak gördükleri için sıkıntıya düşenler de görülür. Bu duruma düşenler gelecekten korkarlar, özgüvenlerini kaybederler ve kurtuluşu yemekte bulurlar.

Sıkıntı kiloları: En çok rastlanan şişmanlık nedeni. Kişi, içindeki boşluğu yemek yiyerek görmezlikten gelir. Hayatını dolduracak başka bir şey bulamayanların ortak adresi buzdolabıdır. Bunu atlatmanın tek yolu, bedensel veya entelektüel bir uğraş edinmektir.

Kargaşa kiloları: İnsan hayatındaki bütün dalgalanmalar, alışkanlıkların değişmesi, olayların üstüste gelmesi, yine aynı yere götürür insanı: Yemeğe... Ancak hayata alıştığı zaman, ortalık durulunca her şey eskisi gibi düzelir ve fazla kilolardan kurtulmak dazor olmaz.

Yaşlılık kiloları: İnsanın kilosu, yaş ilerlerken metabolizmanın etkisiyle değişime uğrar. Bu değişim de çoğunlukla kilo artışına nedenolur. Ayrıca aktif hayattan el çekme, sigarayı bırakma, ilaç kullanımı, hastalık, sağlık derken yavaş yavaş kilolar artar.

Annelik kiloları: Bir kadının ideal kilosu hesaplanırken, dünyaya getirdiği her çocuk için, ideal kilosuna 1 kilogram eklenir. Ayrıca her 10 yıl için ortalama 1 kilogram daha eklenmelidir.
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.