Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her gün 750 milyon kişi aç kalıyor

Her gün 750 milyon kişi aç kalıyor

Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Akkaya, Dünya Bankasıraporuna göre, günde 750 milyon kişinin yoksulluktan aç kaldığını belirtti.

Doç. Dr. Akkaya, Çelik-İş Sendikası'nın aylık dergisinde yer alan yazısında, küreselleşme sürecinde hem gelişmiş hem de az gelişmiş ülkelerde "sermayenin ödüllendirildiğini, emeğin cezalandırıldığını, servetin toplumun tabanından tavanına aktarıldığını" savunarak, "Eğer gelir dağılımı tablosunun tepesinde yer alan yüzde 20´nin içindeyseniz, küreselleşmeden kazançlı çıkacaksınız demektir. Tabandaki yüzde 80'in içinde yer alanlar ise yarışı baştan kaybedenlerdir" dedi.

Doç. Dr. Akkaya, 1977 ile 1980 yılları arasında ABD´deki gelir dağılımına işaret ederek, şunları kaydetti: "1980'ler boyunca toplumun en zengin yüzde 10'u içinde yer alan Amerikan aileleri ortalama gelirlerini yüzde 16, yüzde 5'i içinde yar alanlar yüzde 23, en tepedeki yüzde 1'lik kesim ise yüzde 50 oranında artırmışlardır. Tabandaki yüzde 80'i oluşturan yoksul ABD'lilerin hepsi, istisnasız bazı kayıplara uğramıştır. En aşağıda yer alan yüzde 10'luk kesim gelirinin yüzde 15´ini yitirmiştir."

Son yirmi yılda uygulanan politikalarla, eşitsizliklerin bütün ülkelerde ciddi biçimde arttığını belirten Doç. Dr. Akkaya, Dünya Bankası raporuna göre, günde 750 milyon kişinin yoksulluktan aç kaldığını, yaklaşık 1.3 milyar insanın bir dolardan daha düşük ücretleyaşamını sürdürmeye çalıştığını bildirdi. Doç. Dr. Akkaya, bugün dünyada zenginliğin yüzde 85'inin, nüfusun yüzde 20'lik diliminin elinde toplandığını, en yoksul yüzde 20'lik kesimin ise tüm zenginliğin yüzde 1.3´ünü aldığını belirterek, dünyadaki 250 çokuluslu şirketin gelirinin, 2.5 milyar insanın toplam gelirine denk düştüğüne işaret etti.
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.