Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her gün 6 bin genç AIDS'e yakalanıyor

Her gün 6 bin genç AIDS'e yakalanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada her gün 6 bin genç AIDS`e yakalanıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler AIDS`le Mücadele Programı (UNAIDS) ve WHO tarafından "Genç İnsanlar ve HIV/AIDS" adlı rapor yayınlandı. WHO Türkiye İrtibat Ofisi Başkanı Bekir Metin`den alınan bilgiye göre, raporda, dünyada genç insanların, AIDS`ten korunmak için bilgi ve çözüm yollarına sahip olmadığı tespit edildi.

Her gün 6 bin genç insana HIV bulaştığı tespit edilen raporda, bu enfeksiyonların her birinin engellenebilir nitelikte olduğu vurgulandı. Rapor, hastalığın yaygın görüldüğü 60 ülkeden, 15 ile 24 yaşları arasındaki gençlerin HIV/AIDS hakkındaki bilgi ve davranışları üzerine düşünülen ilk ayrıntılı rapor olarak tanıtılırken, bu rapor ayrıca yaş grupları arasında HIV`in yayılma oranlarını ülke ülke inceleyen tek rapor olarak belirtiliyor.

Rapor, gençlerin, HIV/AIDS salgınının merkezinde olduklarını vurguluyor. Bu çalışma ayrıca, HIV enfeksiyonundan nasıl korunulacağı hakkında genç insanlara bilgi sağlamayı amaçlıyor. Rapora göre, gençler, HIV/AIDS hakkında eksik bilgiye sahip.

Kameron, Afrika Cumhuriyeti, Ekvatoral Gine, Lesoto ve Sierra Leone gibi HIV salgınının Yaygın olduğu ülkelerde 15-25 yaşları arasındaki genç kızların yüzde 80`inden fazlasının HIV hakkında yeterince bilgisi yok.

AIDS`İ ÖNLEME ÇABALARI
Rapora göre, özellikle alt Sahra Afrikası`nda genç kızlar çok yüksek oranda enfeksiyon kapma riskine sahip. Bu bölgedeki 15-19 yaşları arasındaki kadınların üçte ikisinden fazlasında yeni çıkan enfeksiyonların mevcut olduğu tahmin ediliyor.

Etopya`da, Malawi`de, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti`nde, Zambia`dave Zimbabwe`de her 15-19 yaşları arasındaki erkek çocuktan birinde ve aynı yaş grubundaki her 5-6 kız çocuğunda enfeksiyon bulunuyor.

Rapor, Tayland ve Uganda gibi ülkelerde HIV/AIDS salgınının azaldığına dikkati çekiyor. Raporda, ülkelerin hastalığı önleme çabalarının bir parçası olarak yapmaları gereken çalışmalar 10 adımda özetleniyor:

"Suskunluğa, dışlamaya ve utanmaya son vermek. Gençlere bilgi ve danışmanlık sağlamak. Gençlere hayat tecrübelerini bilgiden pratiğe dönüştürmeleri için gerekli teçhizatı sağlamak. Gençlere dostça hizmetler sağlamak. Gönüllü ve güvenilir HIV testi ve danışmanlığı sağlamak.

Gençlerle çalışmak ve onların katılımını sağlamak. HIV/AIDS`le yaşayan genç insanları işe almak. Güvenilir ve destekleyici ortamlar oluşturmak. En çok risk taşıyan gence ulaşmak. Ortaklıkları güçlendirmek ve gelişmeleri takip etmek."

GENÇLER BİLGİLENDİRİLMELİ
Raporda, HIV salgınının en etkin olduğu ülkelerdeki 15 ile 24 yaşları arasındaki genç erkek ve bayanlarda bulunan enfeksiyonu 2005`te yüzde 25, 2010`da ise dünya çapında yüzde 25 oranında azaltmanın amaçlandığı belirtildi.

HIV`den etkilenme olasılığını azaltmak ve bunun için de gençlerin zorunlu olarak gereken hayat tecrübelerini geliştirmek amacıyla, 15 ile 24 yaşları arasındaki genç erkek ve bayanların, 2005`te en az yüzde 90`ına, 2010`da ise en az yüzde 95`ine bilgi, özel HIV eğitimi ve hizmet sağlamak gerektiğine işaret edildi.

TÜRKİYE`DE DURUM
AIDS`in neredeyse en az görüldüğü Avrupa ülkesi olan Türkiye`de ise Sağlık Bakanlığı`nın, 31 Haziran 2002 tarihli verilerine göre, 1985 yılından bu yana 431`i AIDS hastası, 998`i taşıyıcı olmak üzere toplam 1429 AIDS vakası saptandı.

Hastalığa yakalananların 448`ini kadınlar, 981`ini ise erkekler oluşturuyor. Hastalığa yakalananların yaş gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AIDS en çok 30-34 yaşları arasındaki erkeklerde görülüyor.
(aa)
Yayın tarihi: 04.10.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.