Magazin

Her gün 24 bin kişi açlıktan ölüyor

Her gün 24 bin kişi açlıktan ölüyor

ABD'nin New York kentinde düzenlenen açlık konferansında her gün 24 bin kişinin, dakikada ise 11 çocuğun açlıktan öldüğü açıklandı.

Birleşmiş Milletler'in 59'uncu Dönem Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan dünya liderleri, düzenlenen açlık konferansında rakamlarla sorunları konuştu.

Verilere göre, dünya genelinde 1 milyardan fazla insan büyük yoksulluk içinde. Bu insanlar güne 1 dolardan az parayla idare etmek zorunda. Durumun en kötü olduğu yer, 300 milyon çok yoksul ve aç insanın yaşadığı Afrika.

Hani verilen sözler
Açlık ve yoksullukla mücadelede ilerleme yok. Acil önlemler alınması şart, ancak gereken bütçe bir türlü toplanamıyor. En son 2000'deki milenyum zirvesinde dünya liderleri, 2015'e kadar açlığı yarıyarıya azaltma sözü vermişti. Ancak son duruma bakılırsa 2015'e kadar verilen sözün tutulması pek mümkün değil.

Bütçe toparlanamıyor
En büyük engel etkili bir mücadele kampanyası için gereken 50 milyar dolarlık bütçenin toplanamaması. Uluslararasi Barış Arastirmalari Enstitüsü'nün yayınladığı 2001 silahlanma raporuna göre, dünyada silah yatırımlarına yapılan toplam harcama 772 milyar dolar. Silahlanmaya harcanan paranın sadece 15'te biri ayrılabilse dünya açlıkla mücadelede önemli bir kavşağı dönmüş olacak.
Yayın tarihi: 21.09.2004
278
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.